Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Porazil Valujeva. Šampion ale v ringu začal knockoutem od dlaždiče

18 2009
Před týdnem přežil dvanáct kol v ringu s obrem Nikolajem Valujevem. Britský boxer David Haye se stal mistrem světa v těžké váze. Když ale stál před deseti lety v amatérském ringu s pokladačem dlaždic Jimmym Twitem, šel čerstvý šampion k zemi za méně než minutu.

Většina lidí úpí bolestí, když dostane od dlaždice účet. Haye šel ale do kolen v národním amatérském semifinále v Londýně v roce 1999 z úplně jiného důvodu: Po levém háku svého soupeře.

"Byl arogantní a nafoukaný. Svým kamarádům dokonce říkal, že mě smete ve dvou kolech. Vyvedl jsem ho z omylu," vzpomínal Twite v rozhovoru pro deník The Sun. "Poskakoval po ringu svým typickým stylem, ale já jsem ho dohonil svým levým hákem. Za 58 sekund."

A bylo po zápase. Haye spadl na zem. Ještě se snažil postavit, ale nohy se mu zmateně motaly. "Jsem OK," ujišťoval rozhodčího. Ten ale začal počítat.

"David ovšem od té doby vyrostl a já jsem jedním z jeho velkých fanoušků," povídal dnes sedmatřicetiletý řemeslník.

Tehdy byl o osm let starší než Haye. Přes semifinálové vítězství ale titul nezískal. Kvůli chřipce nemohl k finále nastoupit.

Pak se dokonce nakrátko stal profesionálem. Jeden zápas za půl roku by ale nikdy nezaplatil účty a po dvou vítězstvích ze tří zápasů Twite pověsil rukavice na hřebík. Od té doby se nebil.

Jen fandí Hayovi u televize.

"Viděl jsem ho vyhrát titul a rád bych si myslel, že na tom mám podíl," dodal dlaždič. "Dcera mi sice říkala: Tati, to jsi mohl být ty a mohli jsme být bohatí. Já tak ale nepřemýšlím. Jsem šťastný, profesionální box není pro mě. Nelituju toho."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze