Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pořadatelé US Open nezvládli dopravu, lidé hladověli a mrzli

Zájem diváků o golfové US Open 2010 předčil očekávání. | foto: AP

20 2010
Ve Spojených státech se dbá na dodržování pracovní doby. A řidiči autobusů si dokážou ohlídat práva, daná zákoníkem práce. Vypadá to, že některým jsou sociální výdobytky milejší než peníze za přesčasy. Pořadatelům US Open trvalo den, než našli dostatek šoférů ochotných pracovat do noci.

Někteří diváci čekali na odvoz z Pebble Beach Golf Resortu po čtvrtečním prvním kole přes tři hodiny. "Byl to nejhorší zážitek mého života," citoval místní deník Monterey Herald muže jménem Paul Eveloff. Na golfový US Open vyrazil poprvé a vstupenky obstaral pro dalších šest příbuzných.

Zájem diváků o golfové US Open 2010 předčil očekávání.Všichni vydrželi až do pozdních hodin, aby viděli dojít na osmnáctou jamku hvězdný flight Tiger Woods, Lee Westwood, Ernie Els. Kyvadlová doprava do Monterey Bay v tu chvíli skomírala.

"Náš řidič mi řekl, že většina kolegů odešla po šesté hodině," svěřil se Eveloff, jenž bydlí ještě o kus dál v Marin County. "Na parkovišti před univerzitou jsem viděl spoustu odstavených autobusů," tepal dál nemilosrdně do pořadatelů.

Ti pochybení vzali na sebe. Přestože mají s pořádáním US Open zkušenosti a každoročně se tu koná turnaj PGA Tour, pro letošní ročník najali novou dopravní firmu. "Nechci ji vinit. Počet diváků překonal veškerá očekávání," uvedl viceprezident výboru Pebble Beach R.J. Harper.

Situace v davu nebyla dobrá. Teplota k půlnoci klesala. Jen několika lidem se podařilo pronést přes bezpečnostní opatření mobilní telefon, takže mohli dát zprávu blízkým. Jídlo ani pití neměl nikdo, protože donášení vlastních potravin je na major turnaji také zakázáno.

Čtvrteční dopravu mezi přímořským resortem a městem na zhruba desetikilometrové trase obstarávalo 70 až 80 autobusů. Už pro páteční kolo se podařilo tento počet zdvojnásobit.

Divák zasažený míčem v prvním kole US Open 2010.

Divák zasažený míčem v prvním kole US Open 2010.

Harper se za organizátory omluvil. V úvodním dnu se nenašel nikdo, kdo by čekající alespoň informoval o vývoji situace. V následujících dvou dnech byl k sektoru točny přidělen kontingent dobrovolníků a několik placených pořadatelů, aby situaci monitorovali. Jiní dobrovolníci byli nasazení na telefonní linky a stěžovatelům četli text omluvného prohlášení.

Zatímco řidiče autobusů museli údajně šéfové přemlouvat, aby přišli na víkend do práce, na US Open pracuje zhruba devět tisíc dobrovolníků. Polovina z řad místních studentů, polovina milovníků golfu z celých USA, kteří chtějí být při tom a vzdají se týdenní gáže ve svém zaměstnání.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze