Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pořadatelé rallye dostali trest 200 hodin prospěšných prací

31 2006
Liberec - Tragická nehoda na loňské automobilové Rallye Bohemia v Liberci-Radčicích, při níž byli zranění čtyři lidé, už má viníky. Dva dobrovolníci Pavel Hušek a Marek Sedmidubský, kteří hlídali trať, si musí podle verdiktu libereckého okresního soudu odpracovat po dvou stech hodinách obecně prospěšných prací. Podle obžaloby jim ale za obecné ohrožení hrozilo až pět let vězení.

"Vzali jsme v úvahu, že byli oba bezúhonní a slušní lidé i další okolnosti nehody: způsob jízdy závodníka i to, že nešlo o úmysl," vysvětlil soudce Richard Skýba. Podle něj ale částečnou vinu nesou. "Měli lidi, kteří stáli na místě před bezpečnostní páskou, vykázat nebo informovat pořadatele a požádat je, aby závod přerušili. Minimálně jeden z nich měl vysílačku," dodal soudce. "Prošli školením, i když dost nedostatečným."

Rozsudek dosud není pravomocný. Oba obžalovaní se proti rozsudku odvolali.

Událost, ke které došlo loni v rychlostní zkoušce začátkem července v Liberci-Radčicích, otřásla celou libereckou veřejností a vyvolala diskusi o tom, zda je bezpečné vést závod městem. Při nehodě nezvládl norský závodník prudkou zatáčku a vylétl se svým peugeotem ze silnice přímo do skupinky přihlížejících diváků. Čtyři z nich zranil.

Nejhůře dopadla dvanáctiletá dívka z Liberce. Utrpěla mimo jiné poranění páteře, hlavy, jater a upadla do bezvědomí. Na místo tehdy dorazila jako první liberecká záchranka a díky jejímu včasnému zákroku se povedlo dívce zachránit život. Podle kritiků selhala zdravotní služba, najatá pořadateli závodu. Ta dojela na místo až se značným zpožděním. Dívka pak v liberecké nemocnici strávila celé prázdniny a dodnes se léčí.

"Má jednu nohu kratší, na jedno oko hůře vidí a stále chodí na rehabilitaci," popsala u soudu její matka. S těžkým otřesem mozku, zlomeninou pánve a dalšími zraněními skončila i sedmnáctiletá dívka, která stále vedle. Další dva muži utrpěli lehká zranění.

Podle státního zástupce pořadatelé dostatečně jasně nevymezili bezpečnostní zóny pro diváky.

"Nevyznačili dostatečně trať ochrannými páskami a nezajistili, aby lidé do prostoru nešli," uvádí státní zástupce. "Tím je vystavili obecnému nebezpečí."

Oba obžalovaní osmatřicetiletí dobrovolní hasiči z Liberce-Pilínkova shodně tvrdili, že udělali všechno, co udělat měli. Proti zvědavým divákům prý ale nic nezmohli.

"Už na školení před dvěma lety jsem se ptal, jaké máme pravomoci," řekl jeden z obžalovaných Pavel Hušek. "Řekli nám, že žádné. Můžeme prý parkrát upozornit, a pak už tam jsou na vlastní nebezpečí."

Ředitel loňské Rallye Bohemia Zdeněk Běla při hlavním líčení upozornil, že bezpečnostní plán je lidová tvořivost a jeho podoba záleží převážně na odhadu a zkušenostech autorů. Běla krátce po neštěstí jakoukoli chybu pořadatelů odmítl a přenesl vinu na diváky. "Pronikli do prostoru označeného jako úniková zóna," uvedl již dříve Běla. Rallye Bohemia od loňska změnila pořadatele a letos se obešla bez kolizí.

"Kladli jsme maximální důraz na vymezení bezpečnostních zón pro diváky a najali místní záchrannou službu, která zná nejlépe terén," vysvětlil nynější ředitel soutěže z českolipského autoklubu Jan Mochan. "Problematickou rychlostní zkoušku jsme do závodu nezařadili."

Podle soudce může rodina poškozené dívky žádat na pořadatelích závodu odškodné. "Dívka se ale dosud léčí, takže zatím nelze vyčíslit celkovou škodu," doplnil soudce. Podle něj věc komplikuje i to, že pořadatelé rallye havárii nenahlásili jako pojistnou událost.

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze