Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pořadatelé atletické Zlaté tretry stále jednají s rekordmanem Boltem

Usain Bolt na Zlaté tretře. | foto: Jaroslav Ožana

4 2010
Necelé tři měsíce chybějí do letošní Zlaté tretry Ostrava. Její příprava je však v plném proudu. Hlavní program 27. května na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích nabídne 14 disciplín. "Ozdobou by měly být především sprinty," uvedl generální manažer Tretry Alfonz Juck, který stále jedná o startu světové atletické jedničky Usaina Bolta.

Je vůbec jeho návrat do Ostravy reálný? Podle všeho ano. "Bolt letos plánuje sedm mítinků, ale zatím nevíme, které a ani to, kde poběží stovku a kde dvoustovku," řekl Alfonz Juck.

Účast už potvrdili výškařka Blanka Vlašičová z Chorvatska a překážkář Dayron Robles z Kuby, který v Ostravě v roce 2008 vytvořil světový rekord na 110 metrů překážek.

Vlašičová se na Tretru chystá posedmé. Přitom minulé čtyři závody vyhrála. V roce 2008 dokonce skočila 205 centimetrů, což je nejlepší výkon ve skoku vysokém žen zaznamenaný na českém území. "Těším se už na skvělé publikum," přiznala Blanka Vlašičová, která v lednu v Třinci vyhrála Beskydskou laťku.

"V Ostravě se mi vždy dobře skákalo. Na stadionu je dobrý povrch a nevzpomínám si, že bych někdy ze Zlaté tretry odjížděla smutná nebo s nějakými špatnými pocity. I proto se sem ráda vracím."

Na Tretře bude opět kompletní česká špička, které se daří v nynější halové sezoně. Například překážkář Petr Svoboda, desetibojař Roman Šebrle, tyčkařka Jiřina Ptáčková, ale i vítkovická Denisa Rosolová, která o víkendu na halovém mistrovství republiky v Praze vyhrála běh na 400 metrů. Poprvé v kariéře se dostala pod 53 vteřin, když v jednom z rozběhů měla čas 52,97. "Opět se představí i oštěpařka Barbora Špotáková," potvrdil Alfonz Juck.

Právě oštěp a výška žen by měly být dvě hlavní technické disciplíny. Už tradičně se fanoušci mohou těšit i na nejlepší světové kladiváře, kteří se střetnou o den dříve, 26. května. A pořadatelé oznámili i pokus o světový rekord v některém z dlouhých běhů.

"Máme dvě alternativy," podotkl Alfonz Juck. "Vzhledem k tradici, která tady vznikla co se týče hodinovky a 20 000 metrů, tak se nám nabízejí popřední maratonci." To je jedna z možností, kde by atleti v Ostravě mohli zaútočit na světový rekord. Tou druhou je běh žen na 10 000 metrů. "To mě osobně láká více," přiznal Alfonz Juck.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze