Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Populární Clarke vykročil v Johannesbugu za Ryder Cupem

Darren Clarke | foto: www.gui.ie

18 2010
Zkušený severoirský golfista Darren Clarke se už v životě musel vyrovnat s mnohým. Po životní tragédii přišla v poslední dvou letech i dvě velká golfová zklamání. Letos je odhodlán si spravit chuť - a v Jižní Africe za tím nevykročil vůbec špatně.

Jen málokterý světový golfista se těší takové všeobecné oblibě u fanoušků i kolegů golfistů jako jedenačtyřicetiletý pořízek, měřící 188 centimetrů.

Když se Clarke po smrti manželky Heather dokázal senzačním způsobem vrátit do špičkového golfu a spolu s ostatními Evropany triumfovat v Ryder Cupu 2006, přáli mu jeho výhru snad i na hlavu poražení američtí golfisté v čele s Tigerem Woodsem.

Trojnásobná evropská dvojka a držitel sedmnácti profesionálních titulů v kariéře se ale musel v roce 2008 smířit s tím, že ho kapitán Nick Faldo překvapivě do dalšího rydercupového týmu nevybral. A v další sezoně na něj padla výrazná herní krize.

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Schwartzel (JAR)      488 850

2. Martín (Šp.)                  190 950

3. Ramsay (Skot.)         158 500

4. Horne (JAR)             146 863

5. A. Hansen (Dán.)     138 400

Loni přišlo druhé zklamání - Clarke se o jediné místo nekvalifikoval do finále, prvního ročníku Dubai World Championship. "Bylo pro mě těžké se s tím vyrovnat," říká Clarke, "ale sedli jsme si s mým manažerem Chubbym Chandlerem a já jsem poslechl jeho radu."

Ta rada zněla: "Vezmi si šestitýdenní pauzu, vůbec neber hole do ruky a makej v tělocvičně. Ať jsi fyzicky připraven vyrazit po Novém roce na cesty."

Clarke skutečně chyběl za celých šest týdnů v tělocvičně jen jedinkrát, navíc tvrdě pracoval na patování s trenérem Philem Kenyonem a zatím se zdá, že zvolil správnou cestu. Po 28. místě na Africa Open hned ve svém druhém turnaji sezony útočil v Johannesburgu na titul.

Skóre mínus 17 (které pečetil parádním "chip-inem" do eaglu na poslední jamce) obvykle stačí na turnajový titul. Na Joburg Open se tentokrát musel spokojit s druhým místem za fenomenálně hrajícím Charlem Schwartzelem. Přineslo mu příjemných 120 tisíc eur a v "evropských rydercupových bodech" se díky nim posunul už do první dvacítky pořadí.

Největší hvězdy většinou ještě neodehrály ani jeden turnaj, ale Clarke, který se zúčastní i dalších tří na Blízkém východě (Abú Zabí, Katar, Dubaj), zjevně nechce ponechat nic náhodě a tvrdě jde za svým cílem - kvalifikovat se do Ryder Cupu a také do závěrečného finále v Dubaji.

A jeho manažer tvrdí, že bude mít skvělý rok. "Myslím, že rok 2010 bude velkým návratem Ernieho Else a Darrena Clarka do světové špičky," prohlásil Chandler ještě v prosinci.

"Darrenovi určitě pomůže nové pravidlo o technologii holí, ale ještě důležitější je to, že je osobně šťastnější, než jak jsem ho mohl sledovat posledních pět let. Pracuje neuvěřitelně tvrdě a nezdary loňské sezóny už hodil za hlavu. Myslím, že nebude dlouho trvat a bude zpátky v první padesátce světového žebříčku."

Po turnaji v Johannesburgu se zdá, že by Chandler nemusel mít vůbec špatný odhad. Clarke je prozatím pětadevadesátý.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze