Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poprvé na Hradě. Byla jsem nervózní, řekla Sáblíková po setkání s Klausem

22 2010
O historickém sídle českých králů dosud jen četla, nebo ho viděla na obrázcích či v televizi. Teď si Pražský hrad konečně prohlédla doopravdy. Olympijskou šampionku Martinu Sáblíkovou pozval spolu s dalšími medailisty z Vancouveru prezident Václav Klaus, aby jim osobně pogratuloval. "Bylo to skvělé, i když jsem prožívala pocity radosti a rozpaků," uculovala se rychlobruslařka.

Oblečena do světlého kostýmu Sáblíková přiznala, že se před setkáním s hlavou státu necítila ve své kůži. Nervozita prý pracovala na plné obrátky.

"Nejvíc asi v momentě, kdy jsme tam stáli nastoupení a čekali, až se otevřou dveře. Mám takové smíšené pocity radosti a rozpaků. Protože s prezidentem se nesetkávám každý den," líčila novinářům.

kdo byl u prezidenta

Medailisté ze ZOH ve Vancouveru:

Martina Sáblíková (dvě zlata a bronz z rychlobruslení)
Šárka Záhrobská (bronz ze slalomu)
Lukáš Bauer (bronz z volné patnáctky + bronz ze štafety)
Martin Koukal, Martin Jakš a Jiří Magál (bronz ze štafety)

Petr Novák (trenér Sáblíkové)
Miroslav Petrásek (trenér běžců na lyžích)
Dita Schönfeldová (fyzioterapeutka Záhrobské)

Milan Jirásek (šéf ČOV)

Nakonec si hodinové setkání s hlavou státu pochvalovala.

"Bylo to samozřejmě skvělé a já jsem za to strašně ráda. Bylo to milé a pohodové."

Spolu s rychlobruslařskou šampionkou na tratích 3 a 5 km a bronzovou na 1500 metrů se přijetí u Klause zúčastnili také držitel dvou bronzů běžec na lyžích Lukáš Bauer, jeho kolegové ze štafety Martin Koukal, Martin Jakš a Jiří Magál a bronzová sjezdařka Šárka Záhrobská.

Klaus všem předal Zlatou plaketu prezidenta republiky a osobní poděkování.

"Snažil jsem se každému napsat něco jiného," řekl prezident, který se poté se sportovci bavil téměř o všem.

"Já bych řekla, že se probralo snad úplně všechno. Sníh, tenis, i brusle," dodala dvaadvacetiletá Sáblíková.

Prezidentovi se pochlubila i svou zlatou medailí z pětky. "Líbila se mu. Říkal, že byl dobrý nápad, že je každá medaile úplně jiná."

Na Hradě byla Sáblíková vůbec poprvé. "Viděla jsem asi tři místnosti. Ale dostala jsem nabídku, že kdybych chtěla na prohlídku, tak můžu přijít," smála se.

neměly dresy, přesto je lidé poznávali

Vyměnily závodní kombinézy za elegantní šaty a kostým. A rázem byly k nepoznání. Rychlobruslařka Martina Sáblíková i sjezdařka Šárka Záhrobská se na setkání s hlavou státu připravovaly také po módní stránce. "Sako mám od loňska, ale jinak všechno nový," usmála se Sáblíková.

Šárka Záhrobská na přijetí u prezidenta republiky (22.4.2010)

Záhrobská přiznala, že se připravovala dlouho. Přestože setkání bylo v deset dopoledne, sjezdařka už v sedm ráno seděla v salónu. "Sami vidíte, že jsem si dala záležet na oblečení i vlasech. Takových příležitostí moc není, tak jsem ji chtěla využít."

Bronzová z olympijského slalomu k černým šatům obula boty na dvanácticentimetrovém podpatku. "Jsem zvyklá spíš na ty tenisky, takže chůzi v takovýchto botách jsem musela trénovat. Ten balanc i chození je jiný, ale myslím, že mi to jde docela dobře."

Na III. nádvoří Pražského hradu se ale obě olympijské medailistky neschovaly. Rázem se ocitly v centru pozornosti turistů a staly se kořistí lovců autogramů. Zejména školáci trhali listy ze sešitů a z brašen lovili fixky. Ale našli se i poctiví sběratelé, kteří si nechali podepsat připravené fotografie.Najdete na iDNES.czmobilní verze