Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomůže volejbalistům Kladna k titulu nízký strop?

Volejbalisté Kladna v semifinále doma třikrát vyučili České Budějovice. Povede se jim podobný kousek i proti Liberci? (na ilustračním fotu smečuje Jan Svoboda) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

30 2010
V letošním play-off jsou suverénní. V pěti domácích utkáních kladenští volejbalisté ještě neprohráli a ztratili pouhé tři sety. Teď hostí za stavu 1:1 na zápasy Liberec. Poradí si Severočeši s jejich specifickou halou? A co je na ní vůbec tak zvláštního?

"Má nízký strop, na což si soupeři občas stěžují, ale to jsou jen výmluvy," myslí si kladenský smečař Martin Böhm. Jeho trenér Jindřich Licek však dobře ví, že netradičně nízká hala je pro jeho svěřence výhodná. Trénujeme tu denně, kluci jsou na ni díky tomu zvyklí. Vědí, s čím mají počítat. Na rozdíl od Liberce nás tu nemá co překvapit."

Největší problémy mívají hráči z ostatních družstev při příjmu, kdy míč dostatečně neztlumí a ten se dotkne stropu. Bod za to získává soupeř. "Stává se to výhradně při příjmech, v jiných situacích jsem to snad nezažil. A není to tak časté," nepřipouští si nějaké zvýhodňování svého týmu Böhm.

Trenér Licek však přiznává ještě další netradiční aspekty kladenské haly. "Je v ní hůře vidět. Hráče ozařují světla z nízkého stropu. Chápu, že to například pro Liberec může být nepříjemné, ale my za to nemůžeme, tu halu jsme si nestavěli," podotýká s úsměvem Licek.

"Kladenská hala je sice menší a taková atypická, ale třeba v evropském poháru jsme v podobné hale zvítězili v Holandsku, takže to nebude hlavní problém. Záležet bude na tom, jak se vypořádáme s psychikou, kdyby se nám třeba na začátku nedařilo. Já ale svému mužstvu věřím," říká Michal Nekola, kouč libereckých volejbalistů.

Kromě technických parametrů haly hraje pro Kladno rovněž velký divácký zájem. "Není to sice jako v Příbrami, ale myslím si, že zas o tolik nezaostáváme," srovnává Böhm diváckou atmosféru oproti svému středočeskému rivalovi. "Do Liberce s námi jela snad stovka fanoušků a domácí naprosto překřičeli. Taková podpora může občas rozhodnout vyrovnanou koncovku. Psychicky nám to hodně pomáhá," chválí si Böhm.

Teď čekají Středočechy dvě domácí finále s Libercem. Pokud je zvládnou, bude jim k titulu chybět poslední krok. Pozor si musí dát především na to, aby nedopadli jako loni. Tehdy rovněž s pěti domácími výhrami v play-off přivítali Budějovice a prohráli. Stejně jako následně celou finálovou sérii.

"Kladno uspělo na našem poli, takže nám nezbývá nic jiného, než to vrátit zpátky. Už nám zkrátka nestačí vyhrávat jen domácí zápasy. Pokud chceme titul, musíme aspoň jednou vyhrát u soupeře. Nic jiného nám nezbývá," dobře ví Michal Nekola.

První zápasy nabídly zcela odlišný obrázek. V prvním dominovala až na koncovku druhé sady Dukla a vyhrála 3:1, ve druhém kralovali naopak Kladenští a po hladké výhře 3:0 srovnali stav finálové série. "To jsme propadli na servisu a při hře na ztrátu. na to jsme se v týdnu hlavně zaměřili," popsal Nekola.

"Kladno hrálo ve druhém utkání úplně jinak než v tom prvním, a to výborně. Začal se mu dařit servis, kterým nás totálně zatlačilo. Do Kladna si ale jedeme minimálně pro jednu výhru. Když oni dokázali vyhrát tady, my je zaskočíme v jejich hale. Musíme," burcuje Luboš Novák, první nahrávač Dukly.

Zápasy se hrají v Kladně v pátek a v sobotu od 18 hodin.Najdete na iDNES.czmobilní verze