Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pomáhají mi mladíci, chválí kolegy Chalupa

Párová čtyřka (zleva) David Jirka, Jakub Hanák, Václav Chalupa a Milan Doleček vyhrála Světový pohár ve veslování. | foto: ČTK

20 2006
Praha - Svoji olympijskou kariéru odstartoval Václav Chalupa v roce 1988 v korejském Soulu. V případě úspěšné kvalifikace by ji mohl ukončit svojí šestou účastí opět na asijském kontinentu - v čínském Pekingu. Pro splnění cíle dělá maximum, společně s mladšími kolegy bojuje o místenku v olympijské čtyřce.

Začal jste přípravu na svoji šestou olympiádu. Nezevšedněly vám hry za vaši dlouhou kariéru? Nebo stále berete olympiádu jako něco mimořádného?
Pro nás sportovce je olympiáda vždycky něčím výjimečná. Tím, že je jednou za čtyři roky člověk tak nějak vyčichne z té nádherné atmosféry. Pro mě je olympiáda vždycky zajímavá, něčím nová a je to ohromný zážitek.

Říkáte, že každé hry jsou něčím výjimečné. Která z těch pěti předchozích byla pro vás nejzajímavější?
Největší dojem na mě zanechala moje první olympiáda v Soulu. Samozřejmě za prvé tím, že to byl můj vstup do velkého sportu. Do té doby jsem závodil jen na mezinárodních regatách, nebyl jsem ani na mistrovství světa. Bylo mi nějakých dvacet let a do té doby jsem byl nejdál v Jugoslávii. I tím, že to bylo až v Koreji, tou exotičností prostředí, zanechala tato olympiáda na mě nejsilnější dojem.

Musím přiznat, že jsem čekal odpověď: Barcelona.
To byly pro mě nejhezčí hry ze sportovního hlediska. Získal jsem tam stříbrnou medaili, na to se pochopitelně dobře vzpomíná.

Bojujete o možnost startovat na hrách v Pekingu. Jak na vás působí konání her právě v Číně?
Já byl v Číně asi před dvěma lety. Nebylo to s veslováním ale na mistrovství světa dračích lodí, které se konalo v Šanghaji. Závody dračích lodí jsou sice staré několik tisíc let, ale v novodobém sportu jsou hodně mladé. Přesto byla organizace mistrovství na špičkové úrovni. Když se mi povede na olympiádu probojovat, budu se do Číny hodně těšit, protože se domnívám, že Číňané budou perfektní a organizace bude špičková.

Co děláte proto, aby jste se do Pekingu podíval jako aktivní účastník?
Víceméně již měsíc a půl jsme v přípravě na sezonu 2007. Nyní je to příprava na suchu, chodíme do posilovny, veslujeme na trenažérech, je to taková jedna z nejdůležitějších částí přípravy. Jak já říkám, jedná se o stavění základů. Jak ty základy postavíme, tak ten náš barák bude stát.

A jak snášíte ono stavění základů?
Ta příprava je letos hodně tvrdá, monotónní, nezáživná, ale musím to vydržet. Tím, že trénuji s mladejma klukama a mám okolo sebe perfektní kolektiv, dá se to zvládnout. Je to trošku něco jiného, než jsem zažíval dříve, kdy jsem trénoval sám. O to je to pro mě jednodušší a myslím si, že to společně úspěšně zvládneme.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze