Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poločas Britské F3: I zde kraluje Red Bull, ovšem s Francouzem Vergnem v kokpitu!

Vládce Britské F3 sezony 2010 Jean-Eric Vergne | foto: Roman Klemm

1 2010
Po dvanácti závodech britskému mistrovství F3 je jasný favorit: chráněnec Red Bullu a pilot stáje Carlin, Jean-Eric Vergne. Když šampionát hostoval minulý víkend v Hockenheimu, dokázal Francouz vyhrát hned dvakrát a patří mu celkové vedení.

Ve Velké Británii před sezonou rozhodli, že mladým talentům poskytnou více možností ke sbírání zkušeností v závodech a proto britské pole absolvuje hned tři závody za jediný víkend, což je i pro fandy na tribunách vřele vítáno.

Talentovanému Francouzovi Jeanu-Ericovi Vergnemu tento systém zatím dal především možnost dobře si natrénovat stříkání šampaňského. 20letý jezdec z Paříže vyhrál hned v dunbu na úvod sezony v Oulton Parku dva ze tří závodů, a když šampionát hostoval před týdnem v jeho rodné Francii, přidal v Magny Cours triumf číslo tři.

Je už téměř hezkou tradicí, že se Britové přijedou jednou za rok představit do střední Evropy a i minulý víkend se jejich F3 proměnila v Hockenheimu v další demonstraci Vergneho talentu: první závod v sobotu vyhrál s 20sekundovým náskokem, jako by jel v jiné třídě, než ostatní.

"Ne, nemyslete si, že tohle je pro mě normální. Dnes jednoduše všechno sedělo a musím připustit, že jsem na závěr nejel naplno," vysvětloval Vergne téměř omluvně. Večerní závod, do kterého vyrazil z osmé pozice, dojel jako pátý a v neděli vyhrál znovu.

Hockenheim tedy znamenal změnu na první pozici celkového pořadí. Po dvou výhrách v Magny Cours totiž do Německa přijel jako lídr 19letý Oli Webb z týmu Fortec. S Vergnem ale tentokrát nedokázal držet krok. Dvojitý vítěz z Francie dobyl v Německu jen jedno druhé místo a to bylo málo.

V mnohem lepší formě se ukázal Brazilec Gabriel Dias, který dokázal alespoň z části držet Vergneho tempo a vyhrál v sobotu.

V relativně silném poli se poněkud nevýrazně ztrácejí i dva piloti známých jmen: Dajsuke Nakadžima se letos zatím nedokázal oproti minulé sezoně výrazně zlepšit a je pouze jezdcem středu pole. Nováček Alex Brundle je na tom ještě hůře a jen dvakrát se mu podařilo dojet mezi nejlepšími deseti...

Na své cestě za titulem může Vergne pokračovat až po dlouhé letní přestávce, v polovině července v Rockinghamu. Jaká to šťastná a nedějná Francie: poté, co se F1 nehezky zbavila talentů Bourdaise a Grosjeana, čeká na postup příští rok Jules Bianchi. A i Vergne má velmi dobré karty, doletět na křídlech Red Bullu hodně vysoko.

Celkový stav Britského šampionátu F3 po 12 závodech:

1. Jean-Eric Vergne (Fra.) Carlin 161 b.
2. Oli Webb (Brit.) Fortec 127 b.
3. James Balado (Brit.) Carlin 88 b.
4. Gabriel Dias (Bra.) Hitech 83 b.
5. Adriano Buzaid (Bra.) Carlin 78 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze