Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světová běžecká elita zkusí zlomit rekord olomouckého půlmaratonu

Mary Keitanyová | foto: Tomáš Frait, MF DNES

10 2016
Pořadatelé olomouckého půlmaratonu odtajnili jména hvězd světové atletiky, jež se letos postaví na start. S elitními běžci, kteří zaútočí na rekord závodu, vyrazí do ulic tisíce amatérů. I ti budou moci posunout svá maxima, organizátoři slibují rychlejší trať.

Držitelé rekordů z minulých let, loňský vítěz i česká olympijská běžkyně. Startovní listina blížícího se olomouckého půlmaratonu je plná světových jmen. Profesionální závodníky v sobotu 25. června na jedné z největších sportovních akcí regionu doplní amatérští běžci, celkem jich olomouckými ulicemi poběží 6 200.

Za dva týdny je čeká nová, oproti minulým letům rychlejší trať. Elitní atleti díky tomu velmi pravděpodobně zaútočí na magickou hranici jedné hodiny. V Olomouci ji doposud nikdo neprolomil.

„Podařilo se nám zajistit pravé šampiony. V Olomouci poběží předešlí vítězové a držitelé rekordu závodu Mary Keitanyová a Geoffrey Ronoh. To ale zdaleka není všechno. Na start se postaví také loňský šampion Josphat Kiptis a skupina skutečně výjimečných žen,“ vyzdvihuje prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Donedávna pořadatelé půlmaratonu počítali s tím, že v Olomouci bude závodit i držitel světového rekordu Dennis Kimetto. Hvězda současné atletiky ale nakonec nedorazí. „Dennis Kimetto změnil plány své závodní sezony. Je to velká škoda, ale na druhou stranu to není nic výjimečného. Změny na startovní listině jsou úplně běžné. Teď se to bohužel týká velkého jména,“ vysvětluje manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Nejblíže ke stlačení času pod jednu hodinu měl v Olomouci Keňan Ronoh. Před dvěma lety půlmaraton zaběhl za hodinu a sedmnáct vteřin, rekord olomouckého závodu stále drží. Právě tady se jeho kariéra dostala do pořádného tempa. V roce 2014 všem coby ještě nepříliš známý atlet vyrazil dech, když o osm vteřin předběhl tehdejšího držitele světového rekordu Wilsona Kipsanga. Ronoh mu v Olomouci dělal pouhého vodiče, nakonec ho však nechal za sebou.

S číslem jedna na hrudi v sobotu 25. června v sedm hodin večer z Horního náměstí vyběhne loňský vítěz Kiptis. Jeho velkým soupeřem bude za dva týdny mimo jiné Stanley Biwott. V dubnu získal druhé místo na londýnském maratonu.

„Z celého startovního pole má Stanley Biwott nejrychlejší osobní rekord právě na půlmaraton. Rovněž vyhrál Newyorský maraton a kvalifikoval se do keňského maratonského týmu na letošní olympijské hry,“ podotýká Moberly. Za české barvy pak zabojují Pavel Dymák, Robert Míč, David Vaš či ultramaratonec Daniel Orálek.

Také mezi ženami se s tratí popere držitelka olomouckého rekordu, běžecká superstar Mary Keitanyová. Čtyřiatřicetiletá Keňanka pokořila loňský půlmaraton za 1:06:38. „Její osobní rekord je přitom ještě o 48 vteřin lepší, dělá z ní druhou nejrychlejší ženu půlmaratonské historie,“ vyzdvihují organizátoři letošního závodu. Keitanyová se na jeho startovní čáře potká také s Betelhem Mogesovou, která v Olomouci triumfovala v roce 2014.

Za Českou republiku doplní ženskou část startovního pole Eva Vrabcová, jež se kvalifikovala na olympijský maraton. V Olomouci bude útočit na český půlmaratonský rekord 1:11:02 z roku 1994. Na pražském půlmaratonu ji od něj dělily pouhé čtyři vteřiny.

Svou reprezentantku bude mít na startu i Olomouc - běžkyni Petru Kamínkovou. Za sebou má prozatím úspěšnou sezonu, vyhrála půlmaratony v Karlových Varech a Českých Budějovicích.

K přepsání rekordů by běžcům měla letos pomoci i nová trasa závodu. Ve středu města se vyhne třídě 1. máje a ulici 8. května. „Musím říct, že letošní trať se nám líbí skoro více než ta původní. Opouštíme několikeré průběhy centrem, které mohly být pomalejší. Navíc to nebylo úplně po rovině, bylo tam i více kostek,“ uvedl před časem koordinátor závodů RunCzech Tomáš Mirovský.Najdete na iDNES.czmobilní verze