Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poklona, Vaše Výsosti. Jak tenisový Wimbledon vítal britskou královnu

Roger Federer si ve Wimbledonu podává ruku s anglickou královnou Alžbětou II. | foto: AP

25 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - To nejlepší, co našli ve skříni, si ve čtvrtek navlékli Federer, Djokovič nebo sestry Williamsovy. Právě oni byli vybráni, aby se na wimbledonské terase pozdravili s britskou královnou. Ta se vydala na tenis po dlouhých 33 letech.

Od rána bylo znát, že se chystá událost jako hrom. Čestná stráž na každém rohu, lidí se v areálu mačkalo tolik, jako by každý měl dostat kilo jahod zdarma. "Nocovala jsem tu ve stanu, jen abych ji viděla," říkala dívka Nicole.

Z každého milimetru čtverečního bylo cítit, jak ohromný je v Británii královnin kult. Alžběta II. přijela před půl dvanáctou skrz bránu u tréninkových kurtů Aorangi. Místa kolem její plánované trasy byla zaplněna už víc než hodinu předtím.

Anglická královna Alžběta II. zdraví diváky tenisového Wimbledonu

Anglická královna Alžběta II. zdraví diváky tenisového Wimbledonu.

Andy Murray (vlevo) a Jarkko Nieminen se klaní anglické královně Alžbětě II:

Andy Murray (vlevo) a Jarkko Nieminen se klaní anglické královně Alžbětě II.

Tisíce lidí jí mávaly, když procházela u kopce zvaného Henman Hill. Dál šla kolem kurtu 18, což bylo symbolické. Historická byla její návštěva i zápas, který měl na tomto kurtu za pár hodin pokračovat.

Mahut – Isner. Prošla pod terasou u tiskového střediska, které se během pár vteřin vyprázdnilo. Práce nepráce, každý chtěl královnu vidět. (A taky si ji vyfotit.) Scénář byl rozepsaný skoro krok po kroku.

Následovalo setkání s bývalými šampionkami Kingovou a Navrátilovou, pak s několika tenisty současnosti. Williamsovy, Federer, Djokovič, Roddick a Wozniacká byli vystrojeni jako na ples v opeře. Serena Williamsová si dlouho cvičila pukrle, a taky že ho předvedla.

Anglická královna Alžběta II. na tenisového Wimbledonu

Anglická královna Alžběta II. na tenisového Wimbledonu

S vybranými tenisty následoval oběd. Podával se losos s chřestem, kuře na kuskusu marinované v pomerančích a medu nebo jahody se smetanou a mátovým sirupem.

A pak, i když královna není bůhvíjaká fanynka, se šlo na tenis. Patnáct tisíc lidí vstalo a tleskalo, když přesně ve dvě hodiny britského času usedla do královské lóže na centrálním kurtu.

O pár minut později na něj vstoupili Andy Murray a Jarkko Nieminen, zastavili se, položili tašky s raketami, otočili se k lóži, jednu ruku si dali za záda, druhou přes břicho a uklonili se. Tak, jak je to v šatně naučil šéf turnaje. Stejnou úklonu předvedli po zápase.

Den to byl plný poklon.Najdete na iDNES.czmobilní verze