Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pokazil jsem to, ale byla zábava, pochvaloval si Mark Webber

Mark Webber ze stáje Red Bull se při Velké ceně Austrálie ocitl mimo trať. | foto: AP

28 2010
Mark Webber se v divoké ceně Austrálie pral o každý metr, ale třikrát v závodě se propadl pořadím. Těsně před cílem to bylo na 9. místo, a vrátit se mezi nejlepší už nedokázal. Neměl čas. "Určitě jsem nechtěl skončit devátý, ale alespoň se diváci nenudili. A měl jsem na tom také zásluhu," sdělil Australan.

Poprvé se zkušený Webber propadl po prvním přezouvání. Tým Red Bull ho povolal do boxů nejpozději ze všech závodníků na dráze. Musel vydržet nejvíce času na gumách do mokra, a zaplatil na to pádem na šesté místo.

Ve 33. kole ztratil dalších dvacet vteřin na čelo závodu, když měnil pneumatiky, jak se později ukázalo zbytečně, již podruhé. Jezdci Ferrari, kteří nebyli zdaleka tak rychlí jako on, dojeli do cíle pouze s jedním přezutím.

Jenže Webber musel do boxů celkem třikrát. Naposledy tři kola před cílem, když vrazil zezadu do monopostu McLaren Hamiltona. Za střet byl dokonce pokárán sportovními komisaři závodu.

Ke kolizi došlo ve chvíli, kdy se Hamilton pokoušel předjet Alonsa a prudce šlápl na konci cílové rovinky na brzdy. Do té chvíli kroužil Webber pokojně za ním.

"Před něj jsem se nemohl dostat. Stejně jako Red Bull má také McLaren vysokou maximální rychlost, a navíc, mimo závodní stopu byla trať stále hodně vlhká a chyběla ji přilnavost," vysvětloval pilot.

Duo Red Bullu Webber, Vettel v úvodním tréninku Velké ceny Austrálie.Nejlepší v kvalifikaci Velké ceny Austrálie: (zleva) Mark Webber, Sebastian Vettel a Fernando Alonso.

"Těšil jsem se na poslední část závodu. Čekal jsem boj. Ale trochu mi to nevyšlo. Lewisovi se omlouvám, ale takové je závodění."

Webber šlápl pozdě na brzdy a vlétl do zádě McLarenu. Narazil mu předním spoilerem do zadní pneumatiky. Po návratu na trať s novým předním křídlem porazil jediného jezdce na bodech - Michaela Schumachera.

"Když jsem se dostal blízko k nim (k Alonsovi a Hamiltonovi), přední křídlo prostě nepracovalo. Nedokázal jsem přinutit auto, aby zastavilo. Zablokovala se mi kola. Pokusil jsem se ještě uhnout na vnitřek, ale nárazu jsem nezabránil," poisoval Webber.

Dvojce Red Bullu bylo určitě líto, že nezískal tolik bodů, kolik s tak rychlým autem, které navíc zajede nejrychlejší kolo závodu, mohl získat. Ale byl spokojen s tím, jak závod v jeho rodné zemi vypadal. Byla to zábava.

"Nikdo nechtěl, aby se opakoval závod, po kterém budou lidi znechuceni nudou. Myslel jsem na Bahrajn a jediným řešením bylo odhodit obavy do větru a jít do toho naplno. A myslím, že nakonec se na závod v Melbourne dalo koukat," dodal Webber.

Výsledky závodu najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze