Pohlmann bude pykat, rozhodčí komise potvrdila házenkáři trest za doping

Josef Pohlmann v dresu Litovle. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

25 2016
Dvouletý trest pro házenkáře Josefa Pohlmanna definitivně platí. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru (ČOV) potvrdila litovelskému házenkáři distanc za porušení dopingových pravidel, kterého se dopustil na podzim 2014.

V Česku jde o konečné rozhodnutí, odvolat se proti němu mohou k Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne jen Mezinárodní házenkářská federace a Světová antidopingová agentura.

Pohlmann byl vylosován k dopingové zkoušce 16. listopadu 2014 po extraligovém utkání Tatranu ve Zlíně. Dlouho však nebyl schopen odevzdat vzorek moči potřebné hustoty. Po čtyřech hodinách mu povolily nervy, roztrhal dopingový protokol a navzdory varování komisařů zkoušku opustil.

Už první instance Disciplinární komise Českého svazu házené (ČSH) vynesla trest zákazu činnosti na dva roky, což po Pohlmannově odvolání potvrdila i Exekutiva ČSH. Po dalším odvolání dostala případ do rukou Rozhodčí komise Českého olympijského výboru a argumenty hráče o nestandardní délce zkoušky, chybách dopingových komisařů či nepřesném měření hustoty vzorků nevzala v potaz.

Jan Šťovíček, přední expert na sportovní právo

Jan Šťovíček

„Rozhodnutí Rozhodčí komise ČOV mě nepřekvapilo. Komise neměla moc na výběr, pohybovala se v mantinelech vytyčených rozhodnutím házenkářů a posuzovala především formální stránku věci. Z lidského pohledu je mi Josefa velmi líto, udělal klukovinu, ale není zločinec, aby musel dva roky stát,“ komentoval výsledek hráčův právník Jan Štovíček.

Trest má Pohlmannovi vypršet 3. prosince letošního roku. Jedinou šancí na zkrácení by bylo obrátit se ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne, k tomu však zřejmě nedojde.

„Ještě věc probereme s Josefem, ale případ nejspíš končí, odvolání ke CAS představuje extrémní náklady, které by s sebou proces nesl. Já Josefa zastupuji zcela bez nároku na honorář, ale související náklady s řízením, které vyžaduje CAS, si bohužel hráč těžko bude moci dovolit nést, musí živit rodinu. Jsem však stále přesvědčen, že především příslušný orgán házenkářů měl udělit mírnější trest a uplatnit princip proporcionality,“ připomíná Šťovíček.

Princip proporcionality zohledňuje při udělování trestu výši provinění. V případě Pohlmanna se mělo podle právníka přihlédnout k tomu, že hráč neodmítl dopingovou zkoušku. Rozhodčí komise ČOV se držela směrnice, podle níž naplánovaná brigáda či složitost vyřešení dopravy domů nejsou závažné důvody ospravedlňující předčasný odchod z dopingové zkoušky.

Sedmadvacetiletý hráč Litovle tak musí odpykat i zbývajících deset měsíců trestu. „Dobrá zpráva je, že se o případu mluví, a že se otevřela diskuze na téma proškolování antidopingových komisařů a právní erudici lidí, kteří ve svazech rozhodují o vině a nevině. Věřím, že se v tomto ohledu výrazně zvýší tlak na co nejvyšší odbornost. Jsem přesvědčen, že je to potřeba, abychom efektivně stíhali podvodníky ve sportu a naopak nešikanovali nevinné lidi. Další dobrou zprávou je, že nikdo už snad nebude účelově zpochybňovat nestrannost Rozhodčí komise ČOV,“ uzavřel expert na sportovní právo Šťovíček, který je od ledna rozhodcem Mezinárodní sportovní arbitráže.

Autor:


Nejčtenější

Plíšková v Moskvě po debaklu končí, o Turnaj mistryň ale nepřišla

Karolína Plíšková na turnaji ve Wu-chanu.

Soupeřka, která před pár lety patřila mezi světovou elitu, nemilosrdně zastavila cestu Karolíny...

Byla to facka, bolí to. Trenér Kozák otevřeně popsal slovenský konec

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

VIDEO Považoval je takřka za své děti. Když sedm jeho svěřenců během reprezentačního soustředění porušilo...Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v...

Prohra, která Štěpánka nemrzela. Kamarád mohl přiletět na rozlučku

Tenisté Leander Paes a Radek Štěpánek na Turnaji mistrů

VIDEO Telefon téměř neodložil z ruky. Radek Štěpánek ladil poslední detaily svého velkolepého loučení,...

Štěpánek se rozloučil s kariérou. Dorazili Jágr, Nedvěd, Čech i Agassi

LOUČENÍ. Tenista Radek Štěpánek děkuje vyprodané O2 areně, která viděla jeho...

VIDEO Po 22 letech mezi profesionály definitivně končí. Radek Štěpánek se velkolepě rozloučil s bohatou...

Další z rubriky

Derby házenkářek. Kynžvart dal dohromady družstvo žen a vyzve Cheb

Chebská házenkářka Věra Heřmánková (vlevo) se snaží uniknout Barboře Uhlíkové...

Historický okamžik zažije v sobotu sportovní hala při ZŠ Česká ve Františkových Lázních. Poprvé...

Házenkářky Mostu si poradily s Porubou, Olomouc vyhrála v Bánovcích

Házenkářky Plzně hrají se Šaĺou.

Házenkářky mistrovského Mostu vyhrály v 5. kole interligy nad Porubou 24:16, v tabulce však...

Do nominace házenkářů na evropskou kvalifikaci přibyl i Galia

Brankář českých házenkářů Martin Galia.

Čeští házenkáři vstoupí příští týden do kvalifikace o postup na evropský šampionát a v nominaci na...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz