Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Adresa drsné pohárové premiéry volejbalového Karlovarska: Perugia

Volejbalisté Karlovarska se radují z úspěšné akce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

11 2015
Tvrdou školou byla pro volejbalové Karlovarsko premiéra v pohárové Evropě. Na palubovce italské Perugie, velkého favorita na celkový triumf v Poháru CEV, prohrál loni bronzový nováček v extralize 0:3, odveta se v hale v Karlových Varech hraje za týden.

Zahrát si na hřišti pátého mužstva loňské Ligy mistrů, proti medailistům z mistrovství světa i Evropy a z olympijských her. Co víc si mohli volejbalisté Karlovarska při své premiéře v pohárové Evropě přát. „Potkali jsme se s top volejbalem, takováto konfrontace nás posouvá dál, chtěl bych za to poděkovat těm, kteří nám pomohli v tomto poháru existovat,“ cení si předseda klubu Jakub Novotný POMOCI podpory města Karlovy Vary, Karlovarského kraje a společnosti Nemos.

Utkání s favoritem Poháru CEV, druhé nejprestižnější klubové soutěže, odehrál tým VK ČEZ Karlovarsko se ctí. Perugii podlehl 21:25, 17:25 a 21:25. „Jsem rád, že naše družstvo se nebálo a hrálo, co mohlo,“ uznává Novotný. „Co jsme přihráli, to jsme i celkem odútočili, s výjimkou chyb ve druhém setu.“

V prvním z pohárových utkání si pochvaloval třeba podání Michala Sukuby, kterým jeden z nejzkušenějších hráčů Karlovarska domácí Italy dokázal pozlobit. Svému týmu naopak vyčetl nezvládnutý příjem taktického podání soupeře a také mu vadí neustálé problémy v komunikaci mezi přihravači a liberem. „Chtěl bych, aby můj nahrávač hrál stejně rychle a zároveň jednoduše jako nahrávač Perugie,“ přeje si Novotný.

Novotný: Družstvo výsledkově zareagovalo

Konfrontace se špičkovým mezinárodním volejbalem znamená vždy cenné zkušenosti i možnost inspirace. Jakub Novotný sledoval hru soupeře pečlivě a některé postřehy hodlá uvést do praxe i ve svém týmu: „Chtěl bych, aby středoví hráči zrychlili, abychom mohli hrát pipe, jak ho hraje Fromm,“ jmenuje Novotný jednu z klíčových postav Perugie.

Za vzor by si podle něj mohli volejbalisté Karlovarska vzít také blok. „Je to velmi důležitá činnost, chtěl bych, aby si to hráči vzali za své,“ říká. Je jasné, že na tým kalibru Perugie nelze vyrukovat s pasivním blokem. „Proto jsme také zablokovali pouze jednou, a to na středu,“ všímá si Novotný.

Technických vylepšení by někdejší reprezentační uviverzál a volejbalový internacionál se zkušenostmi z nejkvalitnějších soutěží Evropy našel bezpočet. „Celkově ale doufám, že družstvo pochopilo, že na této úrovni rozhoduje každá chyba a každá nepřesnost. A že i hvězdy Perugie sebou mlátí v poli tak, že jim tam jen tak něco nespadne. To dělá velké družstvo ještě větším,“ míní Novotný.

Fušovat svým trenérům do řemesla ale nechce. „Tohle všechno je samozřejmě pouze můj názor, technicky si to musí vyhodnotit hlavně oni. Já jsem hlavně rád, že družstvo výsledkově zareagovalo hned v sobotu v Ostravě, kde vyhrálo bez ztráty setu,“ připomíná poslední výhru svého klubu o víkendu v extralize.

Brom: Hráli jsme odbržděně

Trenér VK ČEZ Karlovarsko Petr Brom si na utkání v Perugii cení především bojovnosti svých svěřenců a zápas jako takový považuje i přes porážku za přínosný. „Hráli jsme odbržděně, nebyli jsme nijak zvlášť nervozní, snažili jsme se. Kluci posbírali zkušenosti volejbalově i mentálně, takové utkání je potom přínosem pro těžké extraligové zápasy. Hráči vidí, že každá chyba se v takovémhle zápase počítá dvojnásob. Jsou to zkušenosti jak pro mladé, tak pro starší hráče,“ říká.

Volejbalovou lahůdku v podobě semifinalisty italské Serie A1 si brzy vychutnají i fanoušci Karlovarska. Odveta prvního kola Poháru CEV proti Perugií se v Hale míčových sportů v Karlových Varech odehraje přesně za týden - ve středu 18. listopadu a pokud nebude nejlépe přímo u toho, utkání v přímém přenosu vysílá program ČT sport.

Potkali jsme realitu, ví Novák

Docela jiný volejbal, než jaký znají z domácí extraligy. To byla zkušenost volejbalistů Karlovarska z duelu v italské Perugii, kde hosté prohráli ve třech setech. „Při téhle konfrontaci kluci poznali, že není možné ani na chvilku vysadit, každý takovýhle tým nás potrestá,“ upozorňuje Jiří Novák, letošní nováček mezi trenéry na lavičce VK ČEZ Karlovarsko.

Jiří Novák, asistent trenéra Karlovarska

Jiří Novák, asistent trenéra Karlovarska

Na čem mohl váš tým stavět v utkání na hřišti asi největšího favorita letošního Poháru CEV?
Před zápasem jsem svým způsobem kluky uvolnil, aby si z tak velkého soupeře nedělali hlavu. V zápase bylo jasné, že servis musíme hrát na hranici rizika. Věděli jsme, že dokud s nimi vydržíme ztrátovat, máme šanci. To se nám dařilo, ale od stavu přibližně 16:16, kdy se začíná hrát volejbal, jsme pokaždé udělali dvě až tři chybičky, a oni v tu chvíli vyvíjeli permanentní tlak. To byly ty hlavní rozdíly.

Je něco, v čem vás tým zklamal?
To je těžké říct. Musíme vzít v potaz sílu našeho kolektivu, jestli je tenhle tým vůbec schopen držet krok s takovým mužstvem. Ale zklamalo mě, že jsme neodehráli podle představ obrannou fázi. Ubráněných balonů jsme měli hodně, ale nevyužili jich. Znovu ale musíme připomenout, že jsme se střetli s týmem a individualitami, které v české extralize nepotkáme.

Jaký konkrétní přínos má pohárové dvojutkání s Perugií pro samotné hráče Karlovarska?
Je důležité, že si kluci osahají takovou volejbalovou úroveň, že s ní přijdou do konfrontace. Je to setkání s realitou. Pořád tady žijeme v uzavřené bublině, která se jmenuje česká extraliga. Při téhle konfrontaci kluci poznali, že není možné ani na chvilku vysadit, každý takovýhle tým nás potrestá. Jestliže se ale chceme posunout dál, musíme si realitu uvědomit. Asi nedokážeme, aby měli smečaři dosah 360 centimetrů a skákali přes blok, ale každý tým musí dělat všechno pro to, aby se těm nejlepším mužstvům vyrovnal. Musí hledat vlastní způsob, svou cestu, jak to dokázat.Najdete na iDNES.czmobilní verze