Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budějovický basket znovu ožije. Zásluhou několika dobrých rodáků

Robert Landa v děčínském dresu | foto: MF DNES

4 2014
Bezedné koše na jihu Čech jsou momentálně spjaty s jinými městy. Jindřichovým Hradcem, Pískem, Strakonicemi. Ale také českobudějovický basketbal má své hrdiny. A ti se právě vracejí, i když jenom na skok.

Hned trojice exbudějovických basketbalistů dorazí ze severu během finálového turnaje Poháru České pošty. Dva z nich v roli aktivních hráčů, třetí na pozici manažera.

Robert Landa, Lukáš Linhart a Jakub Důra společně bojují pod hlavičkou BK Děčín. Právě severočeský tým odehraje své pohárové čtvrtfinále proti JIP Pardubice ve čtvrtek 6. února od 18 hodin v Českých Budějovicích.

"Čtvrtý rok v Děčíně, předtím pět let v Liberci... Do Českých Budějovic se vracím po více než deseti letech," vypočítává Robert Landa, jak dlouho se "svému" publiku nepředstavil. A hned zavzpomíná: "Pamatuji si menší klub, kde publikum tvořili členové českobudějovické basketbalové rodiny - spoluhráči, rodiče. A vybavuju si mamku jako hlavního fanouška."

Jedenatřicetiletý zkušený pivot už toho v basketbalu zažil hodně, už dokonce úspěšně nastartoval trenérskou dráhu. Přesto má v paměti stále zápas ze 17. listopadu 2003.

"V Českých Budějovicích jsme porazili Spartu v Českém poháru. Byl to jeden z našich nejlepších zápasů, klub tehdy fungoval. Hráli tam takoví basketbalisté jako Ondřej Procházka, Lukáš Kraus, Jakub Důra, Tomáš Šustek. Je to asi můj nejsilnější zážitek z basketbalu v Českých Budějovicích," vypráví.

To dvacetiletý Lukáš Linhart má vzpomínání jednodušší: "Poslední utkání jsem v Českých Budějovicích hrál, když mi bylo 16 let. Se svým prvním trenérem panem Lázničkou, ale i ostatními jsem pořád v kontaktu."

Oba hráči současného děčínského kádru mají v týmu odlišné úkoly. Zatímco Robert Landa patří k základním kamenům sestavy, Lukáš Linhart trpělivě čeká na svojí šanci. Nic to ale nemění na tom, že se oba do "svých" Českých Budějovic těší.

"Mám radost, že se podívám tam, kde jsem s basketbalem začínal. Důležitější pro mě ale je, že klub dál funguje, pracuje s mládeží a zapojuje se i do akcí jako je Pohár. Je to vizitka klubu, reklama a znamení, že je živý. Ve vedení jsou lidé, kteří to chtějí dělat a dělají to dobře. Jsou ochotní tomu obětovat svůj čas a schopní sehnat partnery. Klub stojí na basketbalistech a to byli vždy pracovití lidé," vysekl Landa pochvalu současnému managementu klubu.

"Uvidím se s kamarády, budou se moct přijít podívat. Doufám, že se hala zaplní. Mohlo by to pomoct propagaci basketbalu v Budějovicích," slibuje si Linhart od Final 8 podporu budoucímu vývoji basketbalu na jihu Čech.

Trojice starých dobrých známých v týmu by mohla sympatie českobudějovického publika naklonit na děčínskou stranu. "Mamka je iniciativní fanoušek, ta určitě něco vymyslí. A Kuba Důra taky," těší se Lukáš Linhart, jehož cesta do Děčína vedla přes další jihočeský klub - Sršni Písek.

Lukáš Linhart

Lukáš Linhart

"Věřím, že nás lidé podpoří i kvůli tomu, že Děčín hraje dobrý basket. Navíc moc Jihočechů v lize už neběhá. Kuba Důra ukončil kariéru po úspěšném působení v Liberci, Lukáš Kraus hraje nižší soutěž. Budu doufat, že naši spoluhráči na nás nezapomněli a přijdou nás podpořit," apeluje na své basketbalové kamarády Robert Landa.

Šanci vidět zmiňovaný trojlístek v akci v českobudějovické městské sportovní hale budou mít fanoušci pouze ve čtvrtek. Pokud Děčín v souboji s Pardubicemi uspěje, odehraje své semifinále i zápas o medaile v Jindřichově Hradci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze