Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další z maratonských podvodů. V cíli byl druhý, pak ho zatkla policie

Momentka z maratonu v Nairobi | foto: Profimedia.cz

26 2015
V zemi maratoncům zaslíbené se zrodil další příběh maratonského podvodu. Po nedělním závodu v keňském Nairobi zatkla policie muže, který si kuriózně pomohl ke druhému místu.

Osmadvacetiletý Julius Njogu byl podle agentury AP během největšího keňského maratonu s mezinárodní účastí schován mezi diváky a k běžcům se přidal až krátce před cílem. Ve finiši proťal pásku jako druhý, což by mu zajistilo prémii zhruba 7 000 dolarů (zhruba 172 000 korun). Vzápětí byl diskvalifikován a hrozí mu trest za podvod. Závod vyhrál další Keňan Joshua Kipkorir v čase 2:13:25.

Pořadatelům přišlo podezřelé, že Njogu, který v závěrečném finiši snadno předstihl třetího Shadracka Kiptoa, nejevil po absolvování více než 42 kilometrů žádné známky únavy a nebyl ani zpocený. Na televizních záběrech pak bylo vidět, jak Njogu diskutuje s rozhodčími a dokonce jim ukazuje puchýře na nohou, aby dokázal, že absolvoval celý maraton.

„Sledoval jsem vedoucí skupinu od startu až do cíle, ale vůbec jsem ho neviděl,“ prohlásil ředitel závodu Ibrahim Hussein. „Nebude klasifikován a jsem zklamaný, že někdo dokáže v moderní době takto podvádět,“ dodal někdejší vítěz Bostonského i Newyorského maratonu.

Podvody při maratonu v Nairobi nejsou ničím výjimečným. Předloni byly diskvalifikovány dvě běžkyně, jež si stejným způsobem jako Njogu pomohly k umístění na stupních vítězů.

Asi nejslavnější podobný příběh zažil Bostonský maraton v roce 1980. Rosie Ruizová tehdy vstoupila mezi legendy - zaregistrovala se, svezla se metrem k cíli, vmísila se do skupinky běžců a místo 42 kilometrů a 195 metrů absolvovala jen 1,6 km. V cíli slzela dojetím a užívala si poct pro premiérovou ženskou vítězku slavného závodu. Její lest byla s dalšími pikantními podrobnostmi odhalena až po několika dnech.

Zprávy o maratonských podvodech se objevují pravidelně, třeba Rob Sloan před čtyřmi lety v Kielderu fixloval způsobem mimořádně hloupým - téměř deset kilometrů se vezl diváckým autobusem.

„Jsem naštvaný, že někdo chce hanobit můj výsledek. Je to k smíchu,“ odháněl nejdřív nařčení. Místo toho v cíli oduševněle popisoval své pocity z náročného víkendu. Byl hrdinou - v sobotu vyhrál závod na deset kilometru a v neděli skončil třetí v maratonu - než byl diskvalifikován.

Pozdvižení vzbudila třeba informace o závodu v čínském Sia-menu. Téměř třetina běžců z elitní stovky si prý pomohla podfukem. Někteří absolvovali část trati autem, jiní zase podváděli s časovými mikročipy, nesli jim je rychlejší soupeři. A tím určitě vynalézavost maratonských lotrů nekončí...

Nebo se zrodí jiný extrém - být v cíli za každou cenu první z reklamního exhibicionismu. Což zažil například keňský šampion Wilson Kipsang v roce 2013 v Berlíně, kde tehdy předvedl čas lepší stávajícího světového rekordu. Ruce však před ním na pásce zvedal podivný chlapík, který vnikl na trať, zastínil skutečného vítěze a na tričku propagoval internetové stránky eskortní agentury.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze