Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na bolest nehledí, chce titul. Podmol se vrací ke světovým skokům

Po saltu zase do sedla. | foto: maxmediapr.cz

19 2015
Po odmlce, zaviněné zlomeninou hlezenní kosti pod levým kotníkem při listopadovém epilogu seriálu MS ve Frankfurtu, se šampion ve freestyle motokrosu Libor Podmol vrací do startovního pole. O víkendu nebude chybět při exhibici Masters of Dirt ve Vídni, za další dva týdny hodlá závodit při prvním podniku letošního šampionátu v Berlíně.

Přestože zranění třicetiletého mistra světa z roku 2010 a loňského vicešampiona ještě trochu limituje, do nové sezony vstupuje s jasnými plány. Chce znovu bojovat o titul a také o přední umístění na červnových X-Games. Tomu odpovídá příprava, byť jej noha ještě pobolívá.

Rozbíjí tak prognózy lékařů ve Frankfurtu nad Mohanem, kteří jej viděli hned po zranění a tvrdili, že na motorku bude moci usednout za pět měsíců. První skoky totiž zvládl už v úvodu února.

Fotogalerie

„Ze začátku mi největší problémy dělalo vyvážení těla. Snažilo se totiž „ochránit“ hojící se nohu, a takže jsem stál spíš na pravé. A když jsem takhle vjel do rampy, nelítal jsem úplně rovně. A samo sebou jsem s nohou bojoval při dopadu. To jsem si vždycky pěkně zakřičel, ale tělo si to znovu pobralo tak, že mě podržela zdravá noha,“ popisuje třicetiletý Podmol své zkušenosti z prvních tréninků po zranění.

Při dopadu tak prý vždycky zatne zuby a bolest překousne. „Ale zlepšuje se to, takže v sobotu už jsem mohl dělat většinu svých triků. V neděli jsem zkusil udělat do molitanu párkrát surfer flip a šlo to, i když dopad do molitanu je mnohem bolestivější než na hlínu.“

Největší úskalí vidí v tom, že kvůli bolesti nemůže mít tolik tréninkových hodin, kolik by chtěl, a nemůže se naplno vrhnout na trénování nových triků.

„Potřebuju dělat nové věci, abych mohl při závodech mistrovství světa znovu usilovat o bednu. Místo toho ale ztrácím čas tím, že se snažím znovu naučit to, co jsem už uměl. Do měsíce by to ale mělo být v pohodě,“ očekává.

Vítěz X-Games z roku 2013 bere víkendovou exhibici ve Vídni jako přípravu. „Masters of Dirt je srdcovka, podle mě nejlepší exhibice v Evropě. Těším se, až všechny kluky z různých odvětví extrémních sportů zase uvidím, pokecáme a pojezdíme. Ale budu se snažit ze všech sil.“

Pojedou dva Podmolové

Ve Vídni se představí i jeho bratr Filip. „Pojedeme synchro, budeme skákat blízko sebe a předvádět stejné kousky, teď to trochu pilujeme. Myslím, že to bude skvělé. Všichni totiž říkají, že bráška je moje kopie, takže tam budou lítat dva Podmolové vedle sebe. Třeba si lidi budou myslet, že jim jdou oči šejdrem,“ usmívá se starší z bratrské dvojice.

Šrouby, které bylo třeba vyjmout z kosti motocyklového závodníka Libora Podmola.

Šrouby, které bylo třeba vyjmout z kosti motocyklového závodníka Libora Podmola.

Libor Podmol ukazuje šroub, který měl v noze.

Libor Podmol ukazuje šroub, který měl v noze.

Libor Podmol pod narkózou.

Libor Podmol pod narkózou.

V jeho plánech je také start v Berlíně, kde se o prvním březnovém víkendu pojede první závod letošního mistrovství světa. „Ještě nevím, v jaké budu formě, ale snad to půjde. Spíš budu chtít jet na jistotu, ale to mi moc nejde a zpravidla to tam vždycky pošlu.“

Za svých cílů pro letošní rok Podmol neslevuje. „Zranění nezranění, chci se podruhé stát mistrem světa a přivést medaili z X-Games. Samo sebou nejlépe zlatou,“ má jasno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze