Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slovenské florbalistky po MS: Hrozné. Žily jsme jak na skautském táboře

Lucia Košturiaková | foto: Martin Flousek, www.xflorbal.xf.cz

16 2015
Každý jejich zápas přenášela živě slovenská televize, poprvé se probojovaly do čtvrtfinále. Přesto se slovenské florbalistky na mistrovství světa ve Finsku jako sportovní hvězdy zrovna necítily. „Na to, že spíme na palandách po čtrnácti v pokoji, jsme i už zvykly, ale aspoň správný jídelníček je základ,“ durdí se kapitánka Lucia Košturiaková.

Košturiaková, jinak opora extraligového Herbadentu Praha, si po historickém postupu Slovenek do čtvrtfinále utírala z tváří slzy štěstí. „Reprezentuju Slovensko deset let a za tu dobu jsme vyšplhaly ze spodních příček až do světové osmičky, což prožívám hodně emotivně,“ vyprávěla před týdnem.

Po návratu z Finska, když v rozhovoru pro deník Pravda popisovala, v jakém prostředí úspěch vznikal, to už byly spíš slzy vzteku. Národní tým doma poměrně sledovaného sportu měl k profesionální atmosféře hodně daleko.

„Mrzí nás, že svaz prezentuje podmínky, které připravil, jako podobné, jaké mají elitní týmy. Jestli si elitní týmy v rámci Sweden Tour (srpnová příprava na mistrovství světa ve Švédsku) odřídí cestu na sever, spí na zemi ve spacácích, samy si vaří a ještě pár hodin před zápasem umývají hrnce a smaží maso, tak to potom ano, připravil.“

Podle ní se slovenský florbal na Švédky, Finky nebo Češky nikdy nedotáhne, jestli se reprezentační příprava nezlepší. „Nemůžeme chtít víc, jestli budeme neustále na šampionátu i během kempů žít jako na skautském táboře,“ tvrdí.

Turnaj na instantních polévkách

Slovenky, které koučoval český trenér Jaroslav Marks, prošly do čtvrtfinále, kde očekávaně podlehly Švédsku. Poté však v bojích o umístění nestačily ani na Lotyšsko a Polsko. Možná také proto, že hráčkám v závěru docházely síly.

„Nechci, aby to vyznělo, že jsme skupinka rozmazlených slečen, tak to rozhodně není. Nepotřebujeme soustředění ve Švédsku, čtyřhvězdičkové hotely a gurmánské speciality,“ vysvětluje 25letá kapitánka Košturiaková.

V české extralize vyhrála kanadské bodování a zářila i na šampionátu v Tampere, kde nastřílela osm gólů. Jako kapitánka a tahounka nyní žádá po vedení podmínky, v níž se její tým může soustředit na vlastní výkony.

„Na to, že spíme na palandách po čtrnácti v pokoji, jsme si už zvykly. Uvědomujeme si, že finance víc neumožňují. Správná životospráva by ale měla být pro sportovce základ, zvláště v průběhu tak fyzicky náročného turnaje, jakým je mistrovství světa. Bohužel mám pocit, že některé holky odehrály turnaj na instantních polívkách, protože po několika dnech nemohly nejlacinější variantu stravování ani cítit.“

Trenérský tým po mistrovství světa rezignoval, údajně protože nesplnil cíl, jímž bylo umístění do šestého místa. Kapitánka Košturiaková navíc hrozí: „Pokud bude všechno fungovat jako dosud, tak už si reprezentační dres neobleču.“

Změny budou muset přijít. Po historickém úspěchu čeká slovenské florbalistky za dva roky šampionát v Nitře a hostitelská země by si nerada utrhla ostudu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze