Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pochodeň poputuje do Sydney přes vesmír

20 2000
S Y D N E Y , S A L T L A K E C I T Y - Olympijská pochodeň letos vyrazí na cestu do dějiště olympijských her v Sydney ve velkém stylu. Na palubě amerického raketoplánu Atlantis, který by měl odstartovat v pondělí na desetidenní cestu k orbitální stanici Mir, obkrouží oběžnou dráhu Země. Pozemská pouť pochodně začne tradičně v Řecku 10. května, do Austrálie by měla po historicky nejdelší cestě dorazit 8. června.
Olympijské hry začnou 15. září. Do vesmíru odstartuje o něco menší verze pochodně a oficiální vlajka olympijských her v Sydney. "Dostali jsme potvrzení, že pochodeň už je uložena na palubě raketoplánu," potvrdila Di Henryová, která má na starost cestu pochodně. "Pokud bude jasné počasí, mohou lidé na mnoha místech planety vidět Atlantis jako jasný bod na nebi," dodal australský astronaut NASA Andy Thomas. Olympijská pochodeň zavítá do vesmíru podruhé v historii. Průkopnickou cestu absolvovala před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996. Na cestě do Sydney poprvé v historii poputuje i pod vodou či autem poháněným solární energií.


Přestavbu rychlobruslařské dráhy na olympijský stadión v Salt Lake City narušila nehoda, při níž se zřítila část střechy nad novým oválem. Při neštěstí nebyl nikdo vážně zraněn, pouze tři dělníci utrpěli menší poranění. Krátce před nehodou na místě, na něž se trosky zřítily, pracovalo 15 dělníků. V době pádu střechy ale byli na obědě. Střecha se zřítila krátce po poledni poté, co nevydrželo jedno z kotvících lan. Trosky, včetně několika velkých podpůrných nosníků a traverz, spadly v bezprostřední blízkosti sedmačtyřicetiletého Juana Vinalaye. Zasaženi byli i další dva dělníci, kteří pracovali na vysokozdvižné plošině. Jeden z nich utrpěl tržnou ránu na hlavě, druhý vyvázl s několika odřeninami. Všichni tři byli ambulantně ošetřeni v nemocnici.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze