Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na motorky dorazilo 240 tisíc lidí. Ale kolik z nich vlastně platí?

Divácká kulisa na Velké ceně Brna silničních motocyklů | foto:  David Neff, MAFRA

18 2014
To číslo zase ohromí. Na Velkou cenu silničních motocyklů během tří dnů dorazilo 240 695 diváků, což je druhá nejvyšší návštěva za posledních 10 let. A na samotný nedělní závod dokonce 138 tisíc lidí. A tak kdekoho napadne: To příjem ze vstupenek nepřinese dost, že Grand Prix potřebuje ještě dotaci z veřejných peněz, o kterou šéfové okruhu žádají?

A kolik lidí vlastně za lístky vůbec zaplatí? Ten údaj taky překvapí. "Letošní čísla ještě neznám, ale bývá to okolo 40 až 50 tisíc lidí," přiznává ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová.

A kde je ten zbytek?

Zaprvé některé vstupenky jsou třídenní, takže část diváků je v celkovém součtu započtena třikrát, ovšem odhadem polovina lidí je na okruhu zdarma coby host. Třeba na pozvání sponzorů, kteří se okolo MotoGP točí a nebo na pozvání týmů. "Každý tým z MotoGP dostává 1000 volných vstupů, v Moto2 a Moto3 je to okolo 800," vysvětluje Ulmanová.

Velká cena

Vše o závodech

Jen pro představu: v MotoGP je 13 týmů, v Moto2 23 a v nejnižší kubatuře rovných dvacet. "Víc než půlka je tady zadarmo, ale počítá se do návštěvníků," říká ředitelka.

Návštěvnost pak zveřejňuje promotér šampionátu, společnost Dorna, na základě leteckých záběrů. "A je to odpovídající odhad," ví Ulmanová.

Že jsou v celkové návštěvnosti započítáni diváci, kteří neplatí, není neobvyklý jev. Třeba při hokejových šampionátech jsou v konečném čísle rovněž započteni diváci, kteří mají tzv. balíčky (vstupenky na několik zápasů) a třeba nedorazí.

Navíc desítky tisíc fanoušků bývají na turnaji na pozvání sponzorů či lidí, které mají vstup zajištěný od Mezinárodní hokejové federace IIHF. A častokrát do hlediště dorazí zdarma i školy, aby děti při "plonkových" zápasech vytvořily atmosféru.

Fanoušci přijeli na brněnský závod už v pátek:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze