Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Počasí přeje, motoskijöring startuje. Netradičně v jižních Čechách

Motoskijöring - Motoskijöring. | foto: Radek KalhousMF DNES

7 2010
Aktuální předpověď počasí dělá velké starosti silničářům. Avšak s velkým optimismem vyhlížejí slibovaná sněhová mračna pořadatelé motoskijöringového mistrovství republiky.

Seriál deseti závodů odstartuje už o víkendu a hned šestkrát by se mělo jet ve východních Čechách.

Orion Shiva KTM cup - jak se šampionát oficiálně nazývá - nabízí nejméně dvě podstatné novinky.

Za 1.: mistrovství už nebude téměř výlučnou záležitostí Orlických hor, blízkého okolí a severní Moravy.

Orion KTM cup

MČR v motoskijöringu
9. 1. Radenín u Chýnova
10. 1. Rodná u Mladé Vožice
16. 1 Nekoř
30. 1. Klášterec n. O.
6. 2. Letohrad
7. 2. Litomyšl
13. 2. Rýmařov
14. 2. Horní Město
20. 2. Olešnice v O. h.
27. 2. Dobřany v O. h.

Za 2.: zatraktivní se také systém kvalifikačních jízd.
Ale popořádku.

Celý podnik letos expanduje do jižních Čech, kde vloni jezdili spíš regionální Mototip Fuchs Oil cup.

Na dohled od Tábora se už tento víkend konají první dva závody. A v Radeníně i Rodné si nechtějí uříznout ostudu: "Sněhu je málo, ale shrnujeme ho z okolí a jsem si jistý, že se u nás pojede," říká manažer klubu Motorsport Chýnov Evžen Zadražil.

Už příští víkend se ale šampionát přestěhuje do Nekoře a na přelomu ledna a února následuje "východočeské turné" Klášterec nad Orlicí Letohrad - Litomyšl.

"S předpovědí počasí to vypadá slibně. Myslím, že nehrozí situace z roku 2007, kdy mistry určil jediný závod," uvedl promotér mistrovství a šéf litomyšlského Orionu Petr Kovář.

A co druhá novinka, tedy změna v systému kvalifikace?

Pořadatelé hledali inspiraci u ploché dráhy a nově se zavádí rozjížďky "každý s každým". Nejlepší osmička poté automaticky postupuje do velkého finále, jezdci na 9. až 20. místě pojedou finále "B" o poslední dvě místa.

"Samozřejmě ale záleží na počtu přihlášek. Spojením s jižními Čechami čekám zvýšený zájem a myslím, že není nereálné, aby pravidelně jezdilo kolem 30 posádek," pronesl Kovář. "Snad budou mít na čem jezdit. Ale už se závodilo i na blátě a taky to šlo," dodal se smíchem.

Nový šampion? Překvapit mohou neznámé posádky


Obhájí titul Sládek? Vrátí se na trůn bratři Šrolerové? Nebo snad bude kralovat historicky nejúspěšnější motoskijöringový závodník Svatoš?

Expanze adrenalinové disciplíny do jižních Čech přináší vůbec nejzajímavější záležitost: favorité jsou nečitelní a nebylo by zas tak velkým překvapením, kdyby titul získala posádka z Tábora a okolí.


Jezdce jako jsou Martin Kočí, Radek Bareš, Jiří Hrobský nebo Vít Vitouš a už vůbec jejich lyžaře v Orlických horách zná jen málokdo. "A to se může zatraceně rychle změnit. Myslím, že mohou naše mistry minimálně pořádně pozlobit," věští manažer Orionu Litomyšl Petr Kovář. "Jihočeši budou nebezpeční zvlášť doma. Své rychlé tratě na rozdíl od nás dokonale znají."

Nadále však platí rovnice: motoskijöringový šampionát + šest závodů ve východních Čechách = papírovými favority jsou právě posádky z Pardubického regionu.


Jen pořadatelský Orion nasadí tři zkušené motokrosaře: jeho žlutomodrý dres budou oblékat Michal Roušavý, Pavel Kunc, celý seriál absolvuje také loňský 44. muž jihoamerického Dakaru Jan Froněk.


"Chceme se pravidelně umisťovat ve velkém finále," uvádí Kovář.
Otevřené dveře do šampionátu však máte třeba i vy: je k tomu nutná licence A nebo B pro jezdce na motocyklu nebo licence A, B či L pro lyžaře platná na rok 2010.Najdete na iDNES.czmobilní verze