Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po zemětřesení narazili raftaři v Kostarice na zlatonosnou řeku

Prostějovským raftařům se v Kostarice dařilo. Z míry je nevyvedlo ani zemětřesení. | foto: Tomi Remont

19 2010
Hodně dobrodružnou generálku na mistrovství světa zažili raftaři tří posádek prostějovského Tomi Remontu. V Kostarice, kde se za rok pojede o světové medaile, nejdříve bez úhony přečkali zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy škály a pak z peřejí řeky Rio Pacuare vylovili tři zlaté medaile.

Všechny prostějovské posádky své závody vyhrály a budou patřit mezi favority nadcházejícího šampionátu. "Nebylo to úplně jednoduché, protože řeka měla metr nad ideální stav hladiny," přiblížil podmínky závodů vedoucí prostějovské výpravy Zbyněk Netopil.

"Přesto jsme soupeřům ukázali, že chceme útočit na tituly také v mistrovském závodě. Za rok se do Kostariky vrátíme s ambicemi na zlaté medaile," dodal Netopil.

Mužský tým ve složení Michal a Vítězslav Hricové, Jaroslav Pospíšil, Zdeněk Bozděch, Václav Kabrhel a Zbyněk Netopil zvítězil ve slalomu, sjezdu a po 3. místě ve sprintu získal i celkové prvenství. Až za českým výběrem skončili úřadující mistři světa z Brazílie a silní Američané.

Neméně úspěšná byla posádka žen v sestavě Michala Kratochvílová, Petra Slováková, Kateřina Vacíková, Lucie Schneiderová, Lenka Lagnerová a Petra Baletková, která vyhrála všechny disciplíny před Spojenými státy a Kostarikou.

V Kostarice výrazně uspěl také ženský raft prostějovského týmu Tomi Remont

V Kostarice výrazně uspěl také ženský raft prostějovského týmu Tomi Remont

"Výsledky mají svoji váhu, protože generálka před mistrovstvím světa je vždy brána velmi prestižně. Ze špičky chyběli pouze Japonci, kteří měli letos jiné priority," přiblížil Netopil kvalitu startovního pole.

Třásl se celý betonový dům

Vodáci s přírodními živly zápolili také na břehu. Silné zemětřesení bylo nečekaným zážitkem. Půdní otřesy pořádně otestovaly nervovou soustavu prostějovských raftařů.

"Najedou se začal třást celý barák, kde jsme bydleli. Přitom nešlo o žádnou chatrč, ale o betonový dům," zavzpomínal Netopil na nepříjemné okamžiky. "Naštěstí to trvalo pouze půl minuty. Pak jsme sebrali z podlahy věci, které spadly z postelí – a bylo to za námi."

Vedoucí výpravy nevyloučil, že právě zemětřesení vybudily všechny posádky k optimálním výkonům, přesto s nadsázkou odmítá, že něco podobného zařadí do přípravy na mistrovství světa. "Zkušenost to nebyla špatná, ale jednou nám to stačilo," pousmál se Netopil.Najdete na iDNES.czmobilní verze