Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po Vánocích vzhůru na Dakar

20 2000
P r a h a - Oslavit vánoční svátky doma, u svých rodin a známých a poté 'hurá' do Paříže na start populární pouštní Rallye Paříž - Dakar! Takový bude program českých účastníků 23. ročníku pouštního závodu. První motoristický podnik sezóny totiž již tradičně začne prvního ledna, letos vyjedou první vozy na trať o délce větší než 10 000 kilometrů v pět hodin ráno. "Letos máme výhodu, že budeme o vánočních svátcích doma," radoval se třináctinásobný účastník závodu Karel Loprais, který pamatuje starty o svátcích i na Nový rok. Stejně jako jeho hlavní soupeř v soutěži, Tomáš Tomeček, chce rodině alespoň částečně vynahradit čas strávený závoděním.

"Celý rok trávím v dílně na přípravě nového vozu a hned po svátcích sedneme do aut a odjedeme do Paříže. Takový rituál už je vlastně obvyklý, proto se těším z toho, že sedím se svými blízkými, které pak zase na měsíc opustím," popsal Tomeček obvyklý úděl závodníků mířících na Dakar.

Tomeček si Vánoc doma cení, ale Štědrý večer je prý u nich stejný jako jinde, nezapomíná se ani na nejrozšířenější zvyky, chybět nemůže sklenka dobrého vína, která jinak do motoristického světa zrovna nepatří.

Ve středu 27. prosince Tomečkův i Lopraisův tým vyrazí do francouzské metropole, kde je čeká technická přejímka a novoroční start. Oba tak mohou pouze vzpomínat na předešlý ročník, jenž byl zahájen až 6. ledna a oba tak mohli slavit příchod roku 2000 v České republice.

"Některé naše dřívější oslavy stály za to, ještě že se tenkrát první den jel prolog a ne dlouhá etapa. Nyní to ale bude jiné, hned na úvod nás čeká 916 kilometrů, takže žádné velké oslavy nebudou," podotkl jedenapadesátiletý Loprais.

Že by ale šli spát ještě před půlnocí, nepředpokládá. "Určitě se vydržíme nějak bavit, abychom si přiťukli," dodal. Tomeček naopak nepředpokládá oslavu, i když stejně jako další závodníci se společného veselí zúčastní. "Večer si na chvíli sedneme, popřejeme si hodně štěstí a šťastný návrat. Brzy se ale půjdeme pořádně vyspat, ráno na Nový rok máme budíček v pět hodin a
jdeme na to," tvrdil Tomeček, ale zároveň se mnohoznačně usmál.

S rodinou stráví Vánoce i Josef Macháček, který se připravuje na svůj třetí start na Dakaru na čtyřkolovém motocyklu yamaha. Neskrýval, že ve svátečních dnech bude už myšlenkami v Africe. "Budu vzorný, pak trochu zaprudím, aby mě vyhodili a abych mohl jít do garáže," žertoval třiačtyřicetiletý bývalý závodník enduro.

Cesta za dobrodružstvím začne Macháčkovi 28. prosince v 10.00, kdy mu bývalý ministr dopravy Výborný nalepí podle zvyku samolepku na motocykl, a poté se vydá přes Německo do Paříže.

Nový rok přivítá potřetí za sebou mimo domov a stejně jako jeho kolegové z kamiónů očekává decentní oslavy, při nichž se už všechny rozhovory budou točit výhradně kolem blížícího se maratonu.

"Sedí se v restauraci a probírá se hlavně závod. Start v pět hodin ráno bude bombastický. V Paříži je zvykem, že zatímco jezdci se vydávají na trať, ulice jsou plné lidí, kteří teprve končí oslavy," těší se Macháček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze