Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po tvrdém boji slavil Rája double

17 2006
Načešice - Tvrdý boj až do závěrečného centimetru. Jako přes kopírák. "Do poslední chvíle jsem si nebyl jistý, zda jsem vyhrál," řekl Jan Rája. "Když bojujete naplno, nemáte čas koukat po soupeři." Prozkoumání cílových fotografií mu však dalo důvod k radosti. A to hned dvakrát po sobě.

Šampion mezi rovinovými jezdci z minulých dvou let ovládl oba hlavní dostihy zahajovacího mítinku na mosteckém závodišti.

"Každé vítězství má své kouzlo. Ale vyhrát dva jedničkové dostihy během jednoho dne je super. Hned máte celý týden před dalším mítinkem úplně jinou náladu," prohlásil žokej z Načešic.

"Navíc jsem oba mostecké dostihy vyhrál vůbec poprvé." Vítězné double zahájil v Memoriálu Dr. Frankenbergera na 2000 metrů.

V sedle Laureata "zaskočil" za potrestaného Václava Janáčka a dovedl ho k triumfu. Tříletý hnědák díky parádnímu zrychlení ve finiši proběhl cílem o půl délky před Florestanem.

"Pokud bude ve stejné formě jako v Mostu, má šanci vyhrát České derby," tvrdí Rája, jenž zatím na vítězství v nejprestižnějším tuzemském dostihu čeká.

Laureat by mu mohl v červnu velký sen splnit. Vždyť při třech letošních startech nenašel přemožitele.

"Záleží na trenéru Neubergovi, zda mi ho na derby nechá. Chystá do něj dva koně, jednoho z nich bych měl jet," řekl Rája.

Vloni měl při vrcholu rovinové sezony smůlu. S klisnou Ready For Life vyhrál dva klasické dostihy Oaks a St. Leger.

Ovšem při vítězném Derby v jejím sedle chyběl. Po mosteckém mítinku toho může znovu litovat. Se svěřenkyní trenéra Josefa Váni triumfoval v Jarní ceně města Mostu - Memoriálu Vlastimila Smolíka na 2400 metrů.

Královna loňské sezony si tak napravila reputaci po nevydařené Velké dubnové ceně.

"Z tohoto vítězství jsem měl větší radost," řekl Rája. "Potvrdili jsme loňské úspěchy a znovu jsme se vrátili na špici."

I druhému Rájovu triumfu na severu Čech předcházel tuhý boj. Tentokrát se Zambesim, jehož v dostihu vedl úřadující německý šampion Filip Minařík. V cíli byl nakonec o krk pozadu než Ready For Life a načešický žokej měl další důvod k oslavě.

"Když vyhrajete dva jedničkové dostihy, samozřejmě se dostaví euforie," usmál se Rája.

V Mostu ji nezažil poprvé. Před rokem tam při Oaks vůbec poprvé v kariéře okusil vítězství v klasickém dostihu. A nyní se stal ústřední postavou prvního letošního mítinku na severočeském závodišti. "Mám ho moc rád," potvrdil Rája.

Díky dvěma výhrám potvrdil své vedoucí postavení v šampionátu rovinových jezdců. Zatím má na svém kontě devět vyhraných dostihů a majitelům koní letos vydělal už přes půl milionu korun.

"Je ale teprve jaro, na podzim může být všechno jinak," upozornil Rája. "Konkurence je velká, vyhrát šampionát není snadné. Ale budu o to bojovat."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze