Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po těžkém vínu z Madeiry ztěžkne i golfová hůl v ruce

Golfové hřiště Santo da Serra na Madeiře. | foto: madeira-live.com

14 2009
Až je to k vzteku, jak mezi nabídkou hotelů, hřišť, zájezdů a různých možností povyrazit se neustále vyskakují připomínky, co že to na Madeiře panuje za počasí. Takže pozor! Příští čtvrtek se nad ostrov přižene bouřka a rezervovat si tee time se doporučuje s krajní obezřetností... Jinak teď přes den teplota neklesá pod dvacet ani za rozbřesku či slunce západu.

Možná se ale vyplatí počkat na listopad, to už slunce přece jen tolik nekouše do zátylku a nedá se vyloučit, že někdy kolem šesté sedmé odpoledne to bude na lehký svetřík. Ve zdejších podmínkách příjemná změna.

Ztratit míč je tak snadné

Samozřejmě, že rozvoj hry začal až s nástupem masivní turistiky, ale přivezli ji sem návštěvníci z britských ostrovů. Začátky v roce 1933 byly trochu krkolomné. První devítka kolem hotelu Pousada da Serra se skládala ze samých tříparových jamek. Dnes se areál jmenuje Santo da Serra a od roku 1998 nabízí sedmadvacet drah, rozdělených do tří ucelených devítek Machico, Desertas a Campo Serras.

Tady místní stavitelé určili trend, v jakém se víceméně držela i později vytvořená hřiště - z jedné strany moře, z druhé hory. Takže se na Madeiře hrají jak jamky placaté a rovné, tak pěkně stoupavé a zatáčivé, zčásti zalesněné. Sem tam nějaký ten green na okraji skalnatého srázu, takže výhled sice báječný, ale vlastně past na balony jako z golfového comicsu.

Golfové hřiště Ponta do Pargo na Madeiře - vizualizace.

Mezi architekty hřišť jsou samozřejmě slavná jména od Roberta Trenta Jonese po Seva Ballesterose. Slavný Španěl vtiskl svůj rukopis areálu Porto Santo, kam se letos přestěhoval pravidelný březnový turnaj European Tour. To vlastně už není na Madeiře, ale na menším ostrovu s rozměry šest na jedenáct kilometrů.

Designérská a stavitelská firma sem vměstnala nejen mistrovskou osmnáctku o délce 6400 metrů, ale taky devítijamkový pitch and putt s umělým osvětlením. Tady se docela rádo "blbne", po nějakém tom drinku se už tolik nehledí na etiketu a případná ztráta míče se bere snad i sportovněji než při klasické hře. S dalším a dalším drinkem jsou hole v rukou jaksi těžší a těžší.

Ovšem pozor na ty, jimž pití zdejší těžké, temně rudé malvoisie vyvolává spíš agresivní náladu. Rozhodně se vyplatí ubytovat přímo zde, nebo nezapomenout čas odjezdu posledního trajektu na domovský ostrov a pokud možno neusnout s žaludkem na vodě.

Pozor na hendikep

Poněkud výše nad mořem, poblíž největšího města Funchal, leží Palheiro. Ubytovat se zde znamená přece jen se přes noc vrátit v myšlenkách domů, kde je zvykem místnosti vytápět. Ale golfistovi zdejší borovicemi lemované hřiště, už vlastně horského typu, všechno vynahradí.

Při koupi zájezdu na Madeiru ve formě golfového balíčku je nutné mít se na pozoru před nevyškolenými pracovníky cestovních kanceláří. Buď z neznalosti, nebo z nezájmu o zákazníkův komfort prodají v ceně pětidenní green fee třeba do luxusního resortu Praia de Rey s ubytováním až v pětihvězdičkové kvalitě. Jenže klient a hráč pak zjistí, že pro vstup zdejší hřiště je nutné mít hendikep 28!

Golfová nabídka ostrova s bílo-červeným křížem rytířů Kristova řádu ve znaku se rozšiřuje a konkurence roste. Na přelomu let 2010 a 2011 by měl být otevřen resort Ponta do Pargo s hřištěm z dílny Nicka Falda. Je speciálně koncipováno tak, že tady nikdo slunci neuteče. Ostatně, proto se snad v době nástupu středoevropských plískanic k Atlantiku létá.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze