Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tys mě shodil! Já? Nesmysl! Nibali se vztekal, pak se Froomovi omluvil

Vincenzo Nibali a Chris Froome při Tour de France 2014. | foto: Profimedia.cz

10 2015
Po průjezdu cílem čtvrteční etapy Tour odjel Chris Froome, lídr stáje Sky, k autobusu týmu Astana. Své kolo u něj předal mechanikovi a vstoupil dovnitř! Z očí do očí si cosi vyříkával s Vincenzem Nibalim. Po dvou minutách pak opět vyšel ven a odebral se pryč. „Všechno je O.K.,“ řekl pouze. Jakou konverzaci dva z největších favoritů asi vedli?

Froome pro tentokrát nechtěl mluvit s reportéry a vysvětlovat jim, co s Nibalim probíral. Vzadu za autobusem týmu Sky spolu vzápětí debatovali pro změnu Dave Brailsford a Giuseppe Martinelli, manažeři obou stájí.

Uvnitř autobusu se dle všech indicií odehrála komunikace typu: Tys mě shodil!... Já? Ani náhodou... Kdo to viděl v televizi?... Aha, tak takhle to bylo.

Tématem sporu byl pád v závěru 6. etapy v Le Havru, při němž se (nejen) Vincenzo Nibali ocitl na zemi.

Ve skutečnosti byl viníkem i největší obětí karambolu Tony Martin ve žlutém dresu, který škobrtl o kolo Bryana Cocquarda z Europcaru. Martin se poté neúspěšně snažil vyrovnat pozici, tělem srazil na asfalt vpravo od sebe Warrena Barguila z Giantu a ten potom složil i Vincenza Nibaliho.

09.července 2015 v 21:29, příspěvek archivován: 10.července 2015 v 12:46

GET WELL SOON @tonymartin85! You made us dream!!! #TDF2015 #Teamwork @Etixx_QuickStep pic.twitter.com/eLuVGUmPqw

Froome se naopak vyhýbal padajícímu Nibalimu a udržel se na kole, pouze si musel jednou nohou vystoupit.

„Byl jsem původně na Frooma naštvaný, ale vyříkali jsme si to a vyjasnili,“ uvedl později Nibali, obhájce titulu a lídr Astany. V prvních emocích po pádu údajně vychrlil na Brita ne právě přívětivá slova. „Byl jsem vážně vytočený a dával Froomovi pád za vinu. Teď jsme zase v pohodě. V té první chvíli to bylo jiné. Myslel jsem si původně, že to byl on, kdo mě srazil z kola. Ale nebylo to tak. Omluvil jsem se mu.“

Podobně hovořil rovněž Nibaliho týmový šéf Martinelli: „Ani jeden z nich pořádně netušil, kdo vlastně ten pád způsobil. Vincenzo si myslel, že to byl Chris. Ale televizní záznam nám vše objasnil. Byla to klidná konverzace.“

Froome později alespoň na Twitter napsal: „Byly zmatky, kdo zavinil pád. Proto jsem jel do autobusu Astany.“ V tiskové zprávě týmu Sky pak přidal informace o vlastním stavu: „Jen jsem měl trochu krve na koleni, do kterého jsem se praštil, nic víc. Jinak jsem úplně v pořádku. Chvíli poté, co jsem se vyhnul Nibalimu, jsem stejně musel zastavit a počkat na kraji silnice, protože mé zadní kolo bylo ohnuté a nemohl jsem pokračovat dál.“

Naopak Nairo Quintana z Movistaru a Tejay van Garderen z BMC, jedoucí za Nibalim, vlastnímu pádu zabránit nedokázali. Naštěstí se vše odehrálo ve stoupání při rychlosti 29 km/h, což jejich následky mírnilo.

Nairo Quintana před startem třetí etapy Tour de France

Nairo Quintana

VYČERPANÝ. Tejay van Garderen míří do cíle desáté etapy Tour de France.

Tejay van Garderen

Quintanův loket přistál na řetězu jiného kola, později mu paži prohlížel doktor. „Vypadá to jen jako povrchové zranění. Moji fanoušci mohou spát klidně,“ řekl Kolumbijec se zabandážovaným pravým loktem. „I když to byl docela tvrdý náraz, tak doufám, že s tím zítra nebudu mít problémy.“

Van Garderen naopak dopadal do měkkého, na těla pod ním ležících jezdců. „To bylo pro Tejaye štěstí. Má jen odřené koleno. Mohl dopadnout mnohem hůř,“ oznámil Max Testa, lékař týmu BMC.

Nibali hlásil pohmožděniny na rameni a na noze. „Ale neměl by mít vážné následky,“ uklidňoval Emiliano Magni, lékař Astany.

Pro Itala to byl první pád na této Tour.

Když se jej kdosi zeptal, zda bude v závodě pokračovat, rozesmál se: „My jsme cyklisté, ne fotbalisté.“

Jen Tony Martin, u kterého to vše začalo, musel se zlomenou klíční kostí nabrat směr nemocnice. Majitele žlutého dresu čeká operace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze