Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po loňsku je motivace větší, říká šachista Movsesjan

Sergej Movsesjan - JAKÝ ZVOLÍM TAH? O svých tazích bude nyní Sergej Movsesjan přemýšlet na mistrovství Evropy v Drážďanech. | foto: Radek KalhousMF DNES

17 2009
Sergej Movsesjan usedne poprvé k šachovnici v pozici hráče první světové desítky. Příslušnost ke klubu "TOP 10" bude ode dneška hájit na prestižním turnaji Corus v nizozemském Wijku aan Zee, kde si premiérově zahraje elitní soutěž. "Určitě si na sebe nebudu klást nějakou větší zodpovědnost kvůli tomu, že jsem na žebříčku nyní desátý," pronesl pardubický šachista.

"Vždy se snažím hrát co nejlépe. A to samé chci předvést i teď. Chci tam uspět." Do historie věhlasného klání se zapsal zlatým písmen už vloni. Třicetiletý velmistr, který reprezentuje Slovensku, vyhrál turnaj B. A zcela suverénně. Nepoznal jedinou porážku a získal 9,5 bodu ze třinácti partií.

"Odehrál jsem tam jeden z nejlepších turnajů v životě. Díky tomu se mi veWijku bude určitě hrát příjemně," pronesl Movsesjan.

Za triumf v loňském turnaji B na něho čekala atraktivní odměna. Získal právo startu v letošní elitní soutěži. "Teoreticky by se do turnaje dostal díky svému současnému postavení na žebříčku. Ale když si účast vybojujete, máte určitě daleko větší motivaci uspět," řekl Movsesjan.

"Je to další šance zahrát si proti špičkovým hráčům a ukázat se v elitní společnosti. Moc si této příležitosti vážím a chci ji maximálně využít."

Během krátké doby si tak zahraje velice kvalitní superturnaj. Napoprvé se ještě pronikavého úspěchu nedočkal. Před vánočními svátky skončil pátý ze šesti hráčů v čínském Nanjingu. "S výsledkem jsem nebyl spokojen, ale byla to pro mě velká zkušenost. Snad ji nyní uplatním ve Wijku," doufá Movsesjan.

V Nizozemsku však na něho čeká velmi těžké klání. Vždyť v turnaji startuje čtrnáct hráčů. "Po Číně jsem měl trošku volno, takže jsem si odpočinul. Navíc jsou v průběhu tři volné dny," podotkl Movsesjan. "Hrál jsem turnaj už vloni, byť se jednalo o béčko. Snad vím, jak si mám rozvrhnout síly. Ovšem kvalita áčka je někde jinde."

Hlavní turnaj ve Wijku aan Zee patří do 19. kategorie FIDE. Mezi účastníky je pět hráčů z první světové desítky - trojka Ivančuk z Ukrajiny, čtyřka Carlsen z Norska, pětka Morozevič z Ruska, šestka Radžabov z Ázerbájdžánu a desítka Movsesjan.

Dalších šest šachistů figuruje ve druhé a třetí desítce. Startovní pole doplňují tři domácí velmistři v čele se zkušeným van Welym, kteří nejsou v první světové stovce. "Je to nejtradičnější turnaj na světě. Každý se na něj připravuje a chce v něm uspět. Navíc se hraje na třináct kol. Bude to hodně těžké," pronesl Movsesjan.

Mezi úspěšné hráče se touží zařadit i on. "Odhadovat výsledek v takovém turnaji je mnohem těžší než obvykle. Ale když to půjde, rád bych se umístil v horní polovině konečného pořadí, což bych podle nasazení měl," pronesl Movsejan.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze