Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po Jágrovi jsou na trůnu kanoisté

Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vzadu) - Čeští deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek (vzadu) v Praze vyhráli mistrovství světa. | foto: Stanislav PeškaČTK

28 2006
Praha - Potřetí vyhlašuje MF DNES nejlepší sportovce Středočeského kraje, poprvé není vítězem hokejista. Po Jaromíru Jágrovi a Tomáši Kaberlem usedají na trůn deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Jejich hlavním doporučením je zlato z letního mistrovství světa na divoké vodě v Praze.

Jágra jsme nezařadili

Proč ne Jágr? Středočeský hejtman Petr Bendl ho nedávno v podobné anketě vítězem vyhlásil. Středočeská redakce MF DNES se však rozhodla, že hokejisty působící v NHL tentokrát vynechá. Dali jsme přednost sportovcům, kteří v regionu trvale žijí nebo závodí za středočeský klub.

Když Jágr a Kaberle v předchozích letech krajské tituly získali, tak tuhle podmínku splňovali. V sezoně 2004/05 byla v NHL výluka a oba borci oslňovali v kladenském dresu extraligu.

Teď však do Česka přijíždějí pouze na prázdniny. Třeba František Kaberle přivezl v létě do Kladna ukázat Stanleyův pohár, ale ani jeho jsme do ankety nezařadili.

"Já bych to viděl podobně. Dal bych přednost individuálním sportovcům typu Kateřiny Novotné či Libora Capaliniho," řekl letošní vítěz Ondřej Štěpánek.

"Můj hlas má Honza Železný," přidal si i druhý z tandemu Jaroslav Volf. "Dal sportu hrozně moc a je uznávaný jako člověk i mimosportovní veřejností."

Novinka: kolektiv a kouč

V celostátní anketě Sportovec roku figurují mezi čtyřiceti nejlepšími z našeho žebříčku Železný (14. místo), Volf se Štěpánkem (15. místo) a Capalini (38. místo). "Pořadí mezi sportovci se strašně těžko porovnává," míní Štěpánek.

Narozdíl od minulých ročníků jsme tentokrát do elitní pětice nevybrali žádného zástupce kolektivních sportů. I když i oni ve svých odvětvích zářili.

Mladoboleslavský fotbalista Marek Kulič předváděl hlavně v jarní sezoně úžasné kousky a prosadil se i v reprezentačním dresu.

Kapitán kladenských hokejistů Pavel Patera je druhý v produktivitě extraligy. I v pětatřiceti letech ho obránci jen těžko zastavují.

Slovenský basketbalista mistrovského Nymburka Radoslav Rančík si udržel celý rok výbornou výkonnost a táhl tým v domácí lize i na mezinárodní scéně.

Abychom na tyto osobnosti nezapomněli, vyhlásili jsme poprvé i sportovní kolektiv roku. A navrch jsme vybrali i nejlepšího trenéra.

Hejtman jméno neřekl

V obou nových kategoriích padla volba na fotbalisty Mladé Boleslavi, respektive jejich kouče Dušana Uhrina.

"Tak to jsem nesmírně potěšen," reagoval na výsledky šéf boleslavského klubu Josef Dufek. "Dobře vím, že kraj je doslova napěchován velkou sportovní kvalitou."

Sám vyzdvihl třeba práci trenérů Miroslava Koubka (fotbal Kladno), Michala Ježdíka (do jara basketbal Nymburk) či Zdeňka Müllera (hokej Kladno).

"Jsem trochu ovlivněn tím, že uznávám především fotbal a hokej," řekl Dufek. "Přece jen v těchto sportech je u nás největší konkurence."

Máte jiný názor? Volíte za vítěze někoho úplně jiného? Je to vaše právo. Výsledky anket nikdy neuspokojí každého. "Já bych si jedno jméno říci netroufl. Ani by to nebylo fér," uvedl středočeský hejtman Petr Bendl.

"Jsem pyšný na sportovce, které v kraji máme. Vždyť co jméno, to pojem."

Volf ujíždí na salátu, Štěpánek rád pivo. Oba čeká váha

Čokolády z vánočního stromku, cukroví, řízek, salát. Vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem si dopřávají sváteční pochoutky i krátké volno, v němž nemusejí trénovat. "Bramborový salát, na tom takhle jednou ročně fakt ujíždím," usmíval se včera Jaroslav Volf.

"Já si rád dopřeju i pivečko. Ale druhého ledna nám začíná příprava a budeme povinně muset na váhu," upozorňuje Ondřej Štěpánek.

Máte bronz z olympiády v Aténách a letos zlato z mistrovství světa. Co je víc?
Ondřej Štěpánek:
Z mediálního pohledu je víc olympiáda. Po sportovní stránce mistrovství světa.
Jaroslav Volf: Olympiáda je pouze jednou za čtyři roky a strhává na sebe větší pozornost. Ale je tam jen omezený počet startujících, kdežto na mistrovství světa kompletní konkurence.

Nedávno jste v podobné anketě vyhráli kategorii kolektivů. Kam vás tedy zařadit, mezi jednotlivce či kolektivy?
Ondřej Štěpánek:
Jsme malý kolektiv. Spíš bych se zařadil mezi jednotlivce.
Jaroslav Volf: Já bych řekl, že jsme individuální sport.

V celostátní anketě Sportovec roku vám světový titul nestačí na umístění v elitní desítce. Mrzí to?
Jaroslav Volf:
Nedávno jsme se o tom bavili na vyhlášení Kanoisty roku. Kolegové nám tvrdili, že máme šanci. Jenže třeba fotbalisté či hokejisté jsou víc na očích, i když zrovna ty světové tituly nemají. Trošku to zamrzelo. Na druhou stranu, když vidím ta slavná jména v desítce...

Kdy naposledy jste seděli v lodi?
Ondřej Štěpánek:
Týden před Vánoci jsem si vzal volno. Mám dvouměsíční dceru, tak jsem si jí chtěl užít.

Prozradíte, jestli vás kolega něčím štve?
Jaroslav Volf: Neshodám se samozřejmě nevyhneme, ale že by mě Ondra štval? Snad řeknu, že je až chorobný optimista. On by zase tvrdil, že já jsem pesimista. Ale spíš vidím věci reálně.

Co se vám vybaví, když se řekne Peking?
Ondřej Štěpánek: Bude tam olympiáda, člověk se k ní určitě upíná. Chtělo by to minimálně obhájit bronz.
Jaroslav Volf: Nejdříve se tam musíme probojovat a už to bude hodně těžké.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze