Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po devíti letech ČR hostí světový turnaj

4 2006
Brno - Po devítileté pauze uspořádá Česká republika opět turnaj světového okruhu v plážovém volejbalu. Na Sokolském koupališti v Brně se bude od 25. do 28. května hrát turnaj zařazený do kategorie Challenger, na kterém se bude hrát o celkovou sumu 750 000 korun. Challengery jsou turnaje nižší kategorie, kterých se nemohou zúčastnit hráči z absolutní špičky.

Česko hostilo světový mužský turnaj naposledy v roce 1997, kdy se hrál v Karlových Varech rovněž Challenger. Turnaj nejvyšší kategorie Open měla rok na to hostit Praha, ale z finančních důvodů organizátoři na poslední chvíli akci zrušili. Tento krok se pak spolupodepsal na dlouhém půstu po elitních turnajích na českém území.

V roce 2004 hostil Slavkov u Brna Challenger pro ženy, letos se na Sokolské koupaliště v Brně sjedou na turnaj stejné kategorie muži.

"Konkurence, jaká se chystá do Brna, je u nás zcela mimořádná," řekl Josef Beneš, místopředseda Českého volejbalového svazu. "Přidělení takového turnaje znamená pro český beachvolejbal obrovskou poctu i závazek."

Světová volejbalová federace (FIVB) vypsala pro letošní rok čtyři turnaje kategorie Challenger. Ty se letos kromě Brna konají na Kypru, Ukrajině a v Itálii. Challengerů se podle pravidel nesmí zúčastnit páry z prvních 24 stupínků světového žebříčku.

Světové turnaje v ČR
Challenger v Karlových Varech 1997
Bratři Paul a Martin Lacigové
ze Švýcarska ve finále porazili norskou dvojici Jorre André
Kjemperud, Vegard Hoidalen 2:1 na sety.

Turnaj Open v Praze 1998
Pět týdnů před plánovaným začátkem organizátoři turnaj zrušili.

Challenger ve Slavkově 2004 (ženy)
Sestry Kateřina a Markéta Tychnovy ve finále porazily Ingunu Minusovou a Ingu
Pulinovou z Lotyšska 21:18 a 21:16.

V hlavní soutěži bude v Brně startovat čtyřiadvacet dvojic, o jejichž účasti a nasazení rozhodne aktuální pořadí ve světovém žebříčku, a také kvalifikace, která bude otevřená až pro 32 párů. Pro celkové vítěze turnaje 2006 Orco FIVB Challenger je připravena částka 6600 dolarů.

V době brněnské soutěže bude hrát světová špička na turnaji nejvyšší kategorie Open v Šanghaji. Josef Beneš v tom problém nevidí, spíše naopak: "Dlouhou cestu do Číny a následnou reaklimatizaci nepochybně hodně hráčů z evropské špičky nebude chtít podstoupit, tím spíše, že další akce série Open začíná už tři dny po brněnském finále v Řecku."

Pořadatelem challengeru je společnost United Sport Partners, která loni v Praze organizovala první ročník soutěže King & Queen of the Beach o krále a královnu českého plážového volejbalu.

"Pokud brněnský turnaj sportovně, organizačně i společensky zvládneme, rozhodně budeme v blízké budoucnosti uvažovat o pořadatelství ještě významnějších beachvolejbalových akcí, mezi něž patří třeba mistrovství Evropy," naznačuje ambice společnosti její ředitel Jiří Bis.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze