Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po čtvrt století v Česku. Mistrovství Evropy stolního tenisu míří do Ostravy

DOŽIL. Stolní tenista Petr Korbel si poprvé v předlouhé kariéře zahraje evropský šampionát doma. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

11 2010
Českým daviscupovým reprezentantům povrch taraflex přinášel vítězství. Stejný podklad si, snad v touze po obdobném úspěchu, zvolili pro svoje bitvy i stolní tenisté. Evropský šampionát, který za půl roku uvidí Ostrava, se do Česka vrací po 24 letech.

"Jsem rád, že jsem se toho dožil," smál se Petr Korbel, česká ping-pongová jednička. "Čekal jsem na to skoro čtvrt století."

Právě on bude na svém třináctém evropském mistrovství tahounem českého výběru, který bude chtít vylepšit výsledek z předchozího šampionátu. Tam tým vypadl ve čtvrtfinále a skončil sedmý.

"Ženské družstvo ale bralo bronz," připomněl tehdejší úspěch Nikolas Endal, ředitel ostravského šampionátu. "Doufám, že se nám to podaří zopakovat."

Mistrovství evropy

termín: 11. - 19. září v Ostravě

účast: přijede cca 600 hráčů z 47 zemí Evropy

program: bude rozdělen na soutěž družstev (finále ve středu 15. září) a dvouhry a čtyřhry (finálový blok - neděle 19. září)

vstupenky: začnou se prodávat v dubnu - děti do patnácti let zdarma, vstupenka na finálový blok 300 Kč, permanentka na celý šampionát 1500 Kč

další informace: www.ping-pong.cz

Do Ostravy se na začátku září sjede celá Evropa, během devítidenní akce očekává asi šest stovek účastníků ze 47 zemí.

Pořadatelská země dostala výhodu nominace šesti hráčů navíc. "Zatím se řeší, jestli místa rozdělíme rovnoměrně mezi muže a ženy, nebo to nakonec bude v poměru devět ku sedmi," říkal Endal. "Pět mužů a pět žen je jistých už nyní."

Český fanoušek stolního tenisu čekal na podobnou příležitost skoro čtvrt století. Poslední přehlídka nejlepších hráčů starého kontinentu se v Česku odehrála v roce 1986 v Praze.

"Tehdy v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka," vzpomínal Korbel. "Já seděl na tribuně jako fanoušek."

Tentokrát bude nový král s pálkou místo žezla korunován v hokejové ČEZ Aréně. Ta bude muset těsně před začátkem extraligy rozpustit led, plochu pokryje tisíc metrů čtverečních taraflexu, na ni se postaví devatenáct herních stolů, čtyři budou ve vedlejší hale.

Bylo to odvážné rozhodnutí, uvědomují si členové organizačního výboru po vítězství výběrového řízení mezi pořadateli.

"Celý šampionát je náročný organizačně i finančně," uznal direktor mistrovství. "Rozpočet akce se pohybuje kolem dvaceti milionů, to znamená asi jedenapůlnásobek ročního rozpočtu svazu stolního tenisu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze