Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po 40 letech! US Open vyhrál Evropan. Od kterého se to nečekalo

Graeme McDowell se stal vítězem 11. ročníku US Open | foto: AP

21 2010
Graeme McDowell se stal překvapivým vítězem US Open. Naopak Philu Mickelsonovi nevyšel další pokus o sesazení Tigera Woodse z pozice světové jedničky. Alex Čejka zvládl i čtvrté kolo a skončil osmý.

Graeme McDowell ze Severního Irska před začátkem 110. ročníku US Open nepatřil mezi ty, kteří měli ukončit čtyřicetileté čekání Evropy na vítěze druhého majoru sezony. Když už se hovořilo o hráči ze Severního Irska, tak to byl talentovaný Rory McIlroy.

Ten však ani neprošel cutem, naopak jeho krajan dokázal na extrémně náročném hřišti Pebble Beach zahrát čtyři relativně vyrovnaná kola a zvítězit.

"Můj táta mi řekl, že ke dni otců si nepřeje nic, ale jeden dárek by ho potěšil. Získat ho a doručit byla ta nejtěžší věc," uvedl šťastný McDowell.

Nečekaný poražený

Poraženým dne je Dustin Johnson, jenž na Pebble Beach slavil dva ze svých tří titulů na PGA Tour a do finálového kola US Open šel s náskokem tří ran.

Johnson svůj náskok ztratil hned na druhé jamce. Měl problémy okolo greenu a z hustého roughu se vyhrabal až po třech ranách. Bylo z toho dokonce triple bogey, což si po výborném odpalu z týčka rozhodně nepředstavoval.

Dustin Johnson, US Open, 4. kolo

Hned na další jamce poslal svůj míček z týčka do tak těžké pozice, že se rozhodl vrátit se s trestnou ránou na odpaliště. Opakovaný odpal skončil v bunkeru. I díky smůle při patování odešel z trojky s double bogey a rázem byl ve vedení McDowell.

Johnsonovo trápení pokračovalo - odpal na čtvrté jamce totiž skončil v útesu a tudíž z toho byla další penalizace a bogey. Američan postupně přidal dalších pět bogey a osmnáct jamek zahrál za 82 ran, jedenáct nad par hřiště a o šestnáct úderů horší výsledek, než jakým se blýskl v sobotu.

Jeho parťák ze závěrečného flightu naopak na první devítce předváděl v těžkých podmínkách dobrý golf a díky jednomu birdie se držel v mínusových číslech. Druhá polovina kola už byla slabší, v ní zahrál čtyři bogey.

Graeme McDowell, US Open, 4. kolo

O náročnosti hřiště svědčí i to, že McDowellových 74 ran je nejvyšší skóre vítěze za uplynulých 25 let. Dvaaosmdesát úderů Dustina Johnsona je nejhorším výkonem lídra po třech kolech od roku 1911.

"Je to tak těžké vyhrát golfový turnaj, natož major. Několik pint guinessu pravděpodobně padne," uvedl šťastný McDowell, když choval stříbrnou trofej jako malé dítě.

Skvělého výsledku dosáhl Francouz Grégory Havret, který na svém prvním US Open, kam se minulý měsíc kvalifikoval, dokonce sahal po vítězství. Nakonec skončil o ránu za McDowellem.

Gregory Havret, US Open, 4. kolo

Po Johnsonově kolapsu byl rázem ve hře o svůj třetí titul na US Open favorizovaný Jihoafričan Ernie Els. Lídr FedEx Cupu nenavázal na velmi dobrou první devítku a v druhé polovině kola připsal čtyři údery navíc. Skončil na třetím místě.

Phil Mickelson, US Open, 4. kolo

Philu Mickelsonovi nevyšel další pokus o sesazení Tigera Woodse z golfového trůnu. "Chtěl jsem vyhrát. Když jsem se ocitl tři údery od vítěze, chtěl jsem se dostat na úroveň even par a stačilo by to aspoň na play-off. Ale nedokázal jsem to," řekl největší favorit turnaje.

Skončil spolu s Woodsem na čtvrtém místě. "Myslím, že jsem se v některých ohledech dal dohromady," zhodnotil Woods svou hru, s níž měl po několikaměsíční přestávce problémy. "Je to dlouhý proces, ale jsem spokojen s tím, jak pokračuje. Zahrál jsem tady rány, jaké se mi dlouho nepovedly."

Tiger Woods, US Open, 4. kolo

Velkého úspěchu dosáhl vedle Havreta další kvalifikant - český rodák Alex Čejka. Německý reprezentant zvládl zahrát čtyři vyrovnaná kola a nakonec obsadil osmé místo.

Po devíti jamkách měl na svém kontě jedno birdie, ale podobně jako ostatní hráči chyboval na druhé devítce, na níž postupně připisoval do plusu tři rány. I tak je osmá příčka velmi dobrým výsledkem po šestileté pauze na US Open.

Že i v šedesáti letech lze skončit na majoru na solidním místě, opět dokázal Tom Watson. Loni jen tak tak nezískal titul na British Open, nyní se rozloučil s US Open v místě, kde ho v roce 1982 vyhrál, 29. příčkou.

Tom Watson, US Open, 4. kolo

McDowellovo vítězství je důležité také v jiné věci - Ryder Cupu. Severoir patří mezi hráče, kteří pošilhávají po účasti v prestižním klání Evropy a USA. Výhrou před čtrnácti dny na Wales Open na Celtic Manoru, kde se Ryder Cup v říjnu odehraje, si o místo v týmu Colina Montgomerieho řekl hlasitě.

"Budu potřebovat úspěšné léto a asi i ještě jedno vítězství," uvedl tehdy McDowell ke své rydercupové situaci. Sám nečekal, že se tak stane za čtrnáct dnů na US Open.

US Open - konečné pořadí

par 71, dotace 7,5 mil. dolarů:

1. McDowell (Sev.Ir.) 284 (71+68+71+74), 2. Havret (Fr. 285 (73+71+69+72), 3. Els (JAR) 286 (73+68+72+73), 4. Mickelson (USA) 287 (75+66+73+73) a Woods (USA) 287 (74+72+66+75), ... 8. Čejka (Něm.) 289 (70+72+74+73)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze