Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plochodrážní Zlatou přilbu ovládli polští jezdci, vyhrál Holta

Zlatá přilba , Rune Holta | foto: Michal Klíma, MAFRA

4 2009
Triumfem polských barev skončil 61. ročník plochodrážní Zlaté přilby. Slavný pardubický závod vyhrál Rune Holta, který v poslední zatáčce předjel Grzegorze Walaska. Třetí skončil Australan Davey Watt.

Nejlepším Čechem byl Matěj Kůs, který byl třetí v malém finále a celkově obsadil devátou pozici. Polský jezdec vyhrál Zlatou přilbu poprvé v historii.

Dán s polskou licencí Holta, desátý muž průběžného pořadí mistrovství světa, vyhrál po dramatické jízdě. V ní jezdil dlouho na druhé pozici, ale Walaska předjel v poslední zatáčce před cílem.

"Byla to těžká práce, ale vyšlo to. Už několikrát jsem tady chtěl vyhrát, protože to je prestižní cena a já sem hodně rád jezdím. Konečně se to podařilo," řekl Holta.

Českým plochodrážníkům se moc nedařilo. Z vylučovacích jízd jich vypadlo pět stejně jako v následném čtvrtfinále, do semifinále tak prošel jen Kůs.

Jen tři body získali ve třech čtvrtfinálových jízdách Lukáš i Aleš Drymlovi.

Smůlu měl Tomáš Topinka, poslední český vítěz Zlaté přilby z roku 1996, který v poslední čtvrtfinálové jízdě upadl a s sebou vzal na zem také Josefa France. Oba byli převezeni do nemocnice, kde zůstanou nejspíš přes noc na pozorování, přestože Franc po nehodě odešel po svých. Topinka má otřes mozku.

Kůs se do semifinále dostal hlavně díky vítězství v prvním čtvrtfinále, v němž porazil i Kenneta Bjerreho, na sedmém místě nejvýše postaveného muže v mistrovství světa na startu pardubického závodu.

Tam ale snaha vítěze sobotní juniorské Zlaté Stuhy jet velké finále skončila. "To byl můj cíl, ale cítil jsem, že moc nejede motorka," prohlásil nejlepší Čech. "Dneska byl hodně těžký den, ale nakonec jsem za to rád," prohlásil.

Naopak ze čtvrtfinálových jízd nepostoupila polovina z osmi účastníků Grand Prix včetně Australana Leigha Adamse z Austrálie, čtyřnásobného vítěze závodu a aktuálně 11. muže z GP. V semifinále skončila pouť závodem pro obhájce loňského vítězství Dána Hanse Andersena.

Skvěle jezdili v semifinále Australané, Davey Watt i Ryan Sullivan vyhráli obě jízdy, mezi nejlepší šestici se dostal také čerstvý juniorský mistr světa Darcy Ward.

Sullivan se přitom do startovní listiny dostal až na poslední chvíli. Všem pak ale ve finále ujeli Poláci.

výsledky

1. Holta, 2. Walasek (oba Pol.), 3. Watt, 4. Ward (oba Austr.), 5. Bjerre (Dán.), 6. Sulliva0n (Austr.), 7. Andersen (Dán.), 8. Holder (Austr.), 9. Kůs (ČR), 10. Žagar (Slovin

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze