Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Karty jsou rozdány. Plochodrážní Velkou cenu znovu pojede Milík

Český plochodrážník Václav Milík (v popředí) v souboji se švédským reprezentantem Oliverem Berntzonem. | foto: AP

21 2015
Měli zamotanou hlavu. Václav Milík, nebo Matěj Kůs? Organizátoři květnové plochodrážní Grand Prix v Praze nakonec stejně jako před rokem nominovali do závodu mistrovství světa pardubického Milíka.

„Bylo to nejtěžší rozhodování za poslední roky,“ přiznal manažer pražské Grand Prix Petr Ondrašík.

Na Markétě se jede 23. května a pořadatelé museli odeslat jména držitele divoké karty i dvou náhradníků nejpozději měsíc před termínem závodu. Včera ráno z jejich sídla odešel dokument se jmény v tomto pořadí: Václav Milík, Matěj Kůs, Josef Franc. Schválení ze strany promotéra seriálu a Mezinárodní motocyklové federace by mělo být pouhou formalitou.

Češi pro Grand Prix v Praze

Václav Milík (divoká karta)
Pardubický talent Milík dostal šanci od pořadatelů už před rokem, tehdy vyjel mezi světovou elitou dva body. Další nominaci si vybojoval díky dobrým výsledkům v úvodu sezony.

Matěj Kůs (první náhradník)
Největší Milíkův soupeř v boji o divokou kartu. Kdo ví, jestli by nedostal přednost, nebýt kolize s Polákem Malitowským těsně před finále Prague Open.

Josef Franc (druhý náhradník)
Je posledním Čechem, který při domácím závodě Grand Prix v Praze prošel do semifinále. Povedlo se mu to v roce 2012.

Zato organizátoři v Praze dlouho přemýšleli, komu prestižní místo svěřit.

Rozhodující obrázek si měli udělat o předminulém víkendu při Prague Open, které sice vyhrál Milík, jenže do té doby skvěle jedoucí Kůs chyběl ve finále kvůli kolizi, již způsobil Polák Malitowski.

„Jako pomocné kritérium jsme měli nakonec páteční extraligu v Pardubicích, která nás utvrdila ve volbě Milíka,“ prozradil Ondrašík.

Na domácí dráze v Pardubicích totiž jedenadvacetiletý jezdec ztratil jediný bod z patnácti. A tak podruhé za sebou dostane divokou kartu. Kůs je prvním náhradníkem, čekat na šanci bude i Franc, dosud poslední český závodník, který prošel do semifinále. Bylo to v roce 2012.

„Doufám, že Vašek letos zlomí ty výsledky českých závodníků z posledních dvou let a bude bojovat o postup do osmičky,“ přeje si Ondrašík. Milík tak paradoxně dostal přednost před pražskými závodníky, Kůs i Franc jsou na Markétě doma. Sportovní ředitel pražského klubu Pavel Ondrašík soudí: „Myslím, že jsme vybrali tři nejlepší jezdce, kteří jsou schopni v mistrovství světa dělat body.“

Mimochodem, Milík byl před sezonou nominován na stálou divokou kartu pro mistrovství světa, ale v těžké konkurenci nakonec dostali přednost jiní.

Minimálně absence na víkendové zahajovací Grand Prix ve Varšavě ho však vůbec mrzet nemusela. Závod na speciálně vybudované dráze na moderním národním stadionu, který vyrostl pro účely fotbalového Eura 2012, provázely problémy s dráhou i startovacím zařízením. Nakonec se skandálně uskutečnilo jen dvanáct rozjížděk.

„Je to pro nás varování, že i když pořádáme Grand Prix už podevatenácté, musíme si dát pozor na každý detail,“ řekl manažer Ondrašík.

Vstupenky na GP prodává síť Ticketportal, dnes od 18 hodin se na Markétě jede druhý závod mezinárodního mistrovství dvojic. Za domácí pojedou Franc a Zdeněk Holub.Najdete na iDNES.czmobilní verze