Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plochá dráha v Mariánských Lázních: korunovace, zlomeniny i český úspěch

Fin Joonas Kylmäkorpi, mistr světa na dlouhé ploché dráze | foto: Václav Šlauf, MAFRA

20 2010
Mistrem světa se v Mariánských Lázních stal Fin Joonas Kylmäkorpi. Poslední závod šampionátu sledovalo pět tisíc diváků. Viděli i nejlepší umístění českého jezdce za posledních pět let. Josef Franc obsadil páté místo. Mariánskolázeňský závod vyhrál Němec Stephan Katt před Britem Appletonem.

Fin Joonas Kylmäkorpi byl podle očekávání korunován mistrem světa na dlouhé ploché dráze. V závěrečném šestém závodu seriálu mu k tomu stačily dvě jízdy, v nichž získal šest bodů a již nemohl být předstižen.

"Pro mě osobně to bylo zklamání," uvedl bývalý karlovarský jezdec Jaroslav Pták, jenž závody bedlivě sledoval. "Čekal jsem, že pojede víc. První dvě jízdy jel velmi opatrně a potom se už nemohl chytit," míní Pták. Další místa v seriálu mistrovství světa obsadili nizozemský jezdec s francouzskou licencí Theo Pijper a Němec Richard Speiser. "Dalo se to čekat, mají rychlé motorky."

Mariánskolázeňský závod vyhrál Němec Stephan Katt před Britem Andrewem Appletonem. "Já mu přál, aby vyhrál, vždyť je to jezdec naší divišovské Jawy." Do finále se probojoval i Josef Franc, který obsadil páté místo a postaral se o nejlepší umístění českého jezdce za posledních pět let.

Franc si vybojoval v národním šampionátu divokou kartu pro sobotní závod, v němž čtyřikrát v šesti jízdách skončil na druhém místě. "Mohl jsem i jednu jízdu vyhrát, ale na posledních metrech mi praskl řetěz. Samozřejmě jsem ale spokojen," uvedl. Přemýšlí o tom, že by se na dlouhou plochou dráhu zaměřil více. "Čas ukáže a snad vyřeší i to, že se jedná o strašně drahou záležitost. Možná i dnešní úspěch mi pomůže," řekl Franc.

Chválí jej i Jaroslav Pták. "Je to dobrý závodník. Dotáhl to daleko. Odvedl úplně maximum. Měl šanci bojovat i o medaili, má rychlý motor a jel dobře." Druhý český účastník závodu Richard Wolff obsadil 16. místo. "Bohužel na víc neměl techniku. Je to o penězích, dlouhá je velice drahá," míní Pták.

Josef Franc v závodu mistrovství světa na ploché drázeJosef Franc v závodu mistrovství světa na ploché dráze

Josef Franc v závodu mistrovství světa na ploché dráze

Ve dvou jízdách se objevili z pozice náhradníků i Michael Hádek a Zdeněk Schneiderwind, ale do klasifikace závodu nemohli promluvit. Franc porazil v závodu i Kylmäkorpiho, který skončil vMariánských Lázních až třináctý. "Po druhé jízdě ze mne všechno spadlo. Přiznávám, že jsem tak trochu ztratil motivaci," řekl nový světový šampion Joonas Kylmäkorpi.

Stínem závodu byl jediný pád v jeho průběhu, v němž si Ukrajinec Vladimir Trofimov zlomil kotník. "Znám jej dobře, patnáct let jsme spolu závodili, je to dobrý kluk," říká Jaroslav Pták. A Němec Jan Pape utrpěl zlomeninu obratle. Po prvním vyšetření v mariánskolázeňské nemocnici byl Pape převezen na vlastní žádost do německého Weidenu. "Další zprávy zatím nemám. Ale je to sport, to se stává," říká Pták.

Jinak organizačně perfektně zvládnuté závody sledovalo na mariánskolázeňském oválu pět tisícovek diváků. Kde jsou ty časy, kdy jich bývalo až čtyřikrát víc. "Já jsem čekal dokonce míň," přiznal Jaroslav Pták. "Jsem v tomhle skeptický, lidi jsou dnes línější, odvykli si chodit na sportovní akce," vysvětluje. Proto jej pohled na zaplněné tribuny překvapil. "Na české poměry je to slušná návštěva," dodává Jaroslav Pták.

Dvacet let neznal zranění

Plochodrážníkovi Vladimíru Trofimovi z Ukrajiny se zranění vyhýbalo celých dvacet let. Převozová sanitka jej se zlomeným kotníkem a s otřesem mozku z plochodrážního depa v Mariánských Lázních převezla v sobotu. Za ošetření zaplatil na hotovosti 200 eur. "Za karambol na ploché dráze jsem nemohl. Přede mnou totiž spadl závodník z Německa," smutnil po ošetření v nemocnici Trofimov se zasádrovaným kotníkem. Má v něm zlomené tři kosti a po návratu z Grand Prix jej na Ukrajině čeká operace. Vladimíra Trofimova do nemocnice doprovázela manželka, zatímco malý syn Viktor zůstal opuštěný v depu. Když to viděli ostatní závodníci, tak Viktorovi donesli náruč čokolády, oplatek, něco k pití a další dárky. "Na ploché dráze si jdou všichni po krku. Jakmile ale přijdou do depa, jsou všichni jedna rodina a starají se o všechny její členy," vysvětlují pořadatelé. Závodníci podle nich měli o víkendu v Mariánských Lázních štěstí. Angličana Andrewa Appletona, který závodí na divišovské Jawě, potkala smůla až ve finálové jízdě. Zranil si nohu, a tak šel ze stupně vítězů rovnou do sanitky. U Němce Jana Papeho, kterého Trofimov nechtěně přejel, bude vše jasné až po úplném vyšetření. Předběžné výsledky v sobotu nasvědčovaly poranění páteře.Najdete na iDNES.czmobilní verze