Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Pljuščenkova“ exhibice bude stát šest milionů korun

Jevgenij Pljuščenko při svém vystoupení v brněnské hale Rondo | foto: ČTK

8 2009
Za jediný den se hokejové kluziště musí proměnit v jeviště pro krasobruslařské krále. Nejen proto se cena čtvrteční pražské exhibice s Jevgenijem Pljuščenkem v hlavní roli vyšplhá na šest milionů korun. Však se tu ukážou olympijský vítěz, světoví i evropští šampioni. Mezi nimi i Tomáš Verner.

Verner si před exhibicí sice musel odskočit na lyžařský kurz, ale v úterý už opět stál na skutečných bruslích, s ledovým rockerem Jozefem Sabovčíkem nacvičovali společné vystoupení v pražské O2 Areně.

online rozhovor

Premiéru před publikem si odbudou ve čtvrtek po 19. hodině na show, jejíž titulní postavou bude olympijský vítěz Jevgenij Pljuščenko. "Má novou přítelkyni, chce s ní mít čtyři děti a v tréninku už skáče čtverný toeloop v kombinaci se dvěma trojitými," velebí Rusovu formu Marta Majorová, producentka show.

Pljuščenkův manažer Ari Zakarian s sebou přiveze tradiční "ansámbl" s řadou akrobatů, k nimž Majorová sháněla další hvězdy. "Náklady na celou exhibici dosáhly k šesti milionům korun," vypočítává. Nejdražší je Pljuščenko, i když jeho honorář zůstává utajen. "Ale nevěřím, že by šel pod 20 tisíc dolarů," soudí exmistr světa René Novotný, který pomáhal s organizací.

Na financích nakonec ztroskotalo úsilí o vystoupení původně avizované Korejky Kim Ju-na, nové světové rekordmanky. "Její exhibici momentálně nikdo v Evropě zaplatit nedokáže. Říká si o honorář 20-30 tisíc eur, ale navíc chce uhradit i kompletní cestovní náklady pro sebe, maminku a fyzioterapeuta," poukazuje Majorová.

Nejdražší v historii však Kim zdaleka není. Na přelomu 20. a 21. století, kdy krasobruslení prožívalo největší boom, inkasovala Michelle Kwanová za jednu exhibici až 120 tisíc dolarů.

Svůj pražský debut si na rozdíl od Korejky odbude dvojnásobný světový šampion Stephane Lambiel. Švýcar kvůli chronickým bolestem levé nohy předčasně ukončil kariéru, ovšem nadále vystupuje. "V piruetách je mezi muži naprosto výjimečný. Navíc má obrovský cit pro hudbu, je spíš umělcem na ledu. Není to rocker jako Sabovčík, nebo univerzál jako Pljuščenko," tvrdí Novotný.

O2 Arena se začne kvůli exhibici přestavovat hned po dnešním hokejovém finále. "Bude to unikátní proměna, na kterou máme jen 24 hodin," říká Majorová. "Za tu dobu musíme zmenšit kluziště, seškrabat reklamy, udělat nový led, vybudovat zákulisí, nainstalovat kamery a světla - a po show zase vše uvést do původního stavu." Cena za takovou proměnu? 150 tisíc korun.

Kdo také vystoupí

Olympijský vítěz: Jevgenij Pljuščenko (Rus.).
Mistři světa: Aljona Savčenková – Robin Szolkowy (Něm.), Stephane Lambiel (Švýc.)
Mistři Evropy: Tomáš Verner, Jozef Sabovčík (SR), Surya Bonalyová (Fr.).
Medailisté z letošního ME: Samuel Contesti (It.), Sinead Kerrová – John Kerr (Brit.).
Juniorský vicemistr světa: Michal Březina.
Akrobaté: např. Sergej Jakimenko (Rus.) se jako první pokusí na ledě přeskočit auto.
Vstupenky: Je prodáno zhruba 70 procent, zbývající k dispozici
na ticketportal.cz, cena 350–990 korun.

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze