Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pljuščenko: Lidé vám řeknou, že jsem měl olympiádu vyhrát

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2010
Přece jen dostal svoje zlato. Jen nepochází z Vancouveru. Na medaili je v azbuce napsáno: "Od ruského národa". Jevgeniji Pljuščenkovi ji předali sibiřští klenotníci. Zaplatila ji údajně lidová sbírka.

Když na hrách ve Vancouveru obdržel medaili "jen" ze stříbra, sám sebe označil za oběť ovlivněných rozhodčích. A o Američanu Evanu Lysackovi, jemuž podlehl o 1,31 bodu, řekl: "Bez čtverného skoku to není pravý vítěz." Po závodě se tehdy Pljuščenko ani nechtěl zúčastnit čestného kola, stříbro rychle sundal z krku.

Byl si jist svou pravdou. Nařkl rozhodčí, že z kategorie mužů dělají tance, požadoval změnu pravidel. "Amerika potřebovala své zlato," tvrdil. "Kdyby se olympiáda konala v Rusku, neprohrál bych." Jeho chování kritizovali mocní.

"Rogge i šéf ISU Cinquanta teď stojí proti Žeňovi za to, že si dovolil říct svůj názor," soudí manažer Ari Zakarian. Nyní tedy má Pljuščenko i své zlato. Jeho "sibiřská" medaile váží 0,516 kg, přesně jako olympijská zlatá. Ovšem pozor: v pravé olympijské je jen 0,006 kg zlata, zbytek tvoří stříbro. Sibiřská je celá z ryzího zlata!

Je po sezoně, nastává čas rozhodnutí. Budete závodit dál?
Ještě mě čeká sedm show na Ukrajině a v Německu, pak v Mnichově operace kolene i zápěstí.

A potom?
Pak se rozhodnu. Pokud zůstanu zdravý, možná budu závodit.

Startoval byste tedy za rok na mistrovství Evropy i světa?
Příští sezonu? Ne, to není pravděpodobné.

Ruský krasobruslař Jevgenij PljuščenkoSOUSTŘEDĚNÝ PROJEV. Jevgenij Pljuščenko zvládl krátký program soutěže krasobruslařů na výbornou.

Takže byste se opět vrátil až v olympijském roce? Do Soči 2014?
Ještě nevím. Uvidíme po operaci. Když budu v pořádku a budu mít dost času na přípravu, pak ano, mohu bruslit v Soči. Teď jsem hlavně unavený. Každý je na konci sezony unavený. To je normální.

Spokojený jste jen zčásti?
Jsem spokojený! Nikdo nevěřil, že se vrátím, a já skákal čtveráka i trojité axely, to není vůbec špatné. Mám šestý titul mistra Evropy, mám tři medaile z olympiád.

Ale nemáte olympijské zlato z Vancouveru. Stále si myslíte, že vám mělo patřit?
Tuto otázku musíte položit lidem. A lidé vám řeknou: Ano, Pljuščenko měl vyhrát.

Všichni asi ne.
Já mám dobrý pocit. Čtverák je nejobtížnější skok a já ho skočil.

Považujete tedy čtverný skok v pravidlech za podhodnocený?
Jednoznačně. Doufám, že se to změní. Pak bude mít smysl vrátit se. Jinak... Život jde dál.

Takže se zase vrhnete na politiku a byznys?
Takže si odpočinu. A po operaci konečně pojedu s manželkou na svatební cestu.

Jak se dělá rozhovor s ledovým carem

Ari Zakarian, manažer Jevgenije Pljuščenka, měl ve čtvrtek na hlavě šátek. "Když má šátek, má špatnou náladu," zaslechl jsem. Můj rozhovor s jeho svěřencem, dohodnutý s organizátory pražské show na 15. hodinu, Zakarian nejprve neschválil.


"Kvůli rozhovorům tu byl Jevgenij v lednu. Ztratil tak tři dny tréninku, kvůli tomu pak prohrál olympiádu a byl naštvaný," tvrdil mi Zakarian."Když mu teď řeknu o další rozhovor, vyhodí mě. Chceš, aby mě vyhodil?"


Chvíli jsem nechápavě hleděl. Pak tatáž slova zopakoval. Neměl jsem slyšiny. Kolega z Českého rozhlasu slyšel totéž.


Ne, rozhodně si nemyslím, že JEDEN lednový den, kdy v Praze byl k dispozici médiím, stál Pljuščenka oněch 1,31 bodu, o něž na hrách prohrál zlato. Ale i kdyby. K lednové cestě do Prahy ho nikdo nenutil!


Podstoupil ji, aby tu propagoval svoji dubnovou show. Aby na ni přišli lidé. Aby show vydělala. Dělal tu svůj byznys. Byla to tehdy jeho volba. Ať dobrá, či špatná.


PS: Krátký rozhovor mi nakonec s tříhodinovým odkladem poskytl. Chci věřit, že teď už ho o žádnou medaili nepřipraví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze