Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pljuščenko byl rybou bez vody. Ale oslnil

23 2006
Lyon, Praha - Předvedl elektrizující jízdu. Ruský blonďák s dobromyslným obličejem si zahrál roli mafiánského kmotra a očaroval francouzské publikum. Po posledním tónu padl Jevgenij Pljuščenko na led, roztáhl ruce i nohy, zůstal ležet. "Připadám si jako ryba bez vody, nemohu dýchat," tvrdil.

Ještě před týdnem se záhadně usmíval a zpochybňoval start na mistrovství Evropy v Lyonu. "Léčím chřipku," říkal.

V sobotu však oko laika nepostřehlo, že si sáhl na dno sil. Jenom on sám vyprávěl: "Po krokové pasáži, ve třetí minutě, jsem už nemohl dál. Já snad zastavím, říkal jsem si. Díkybohu, že jsem to nakonec přežil."

A jak! Se čtverným toeloopem, pěti skoky v kombinacích, virtuozitou v nohách. Jen o 6 bodů zaostal za vlastním světovým rekordem z finále Grand Prix 2004.

"K tomu není co dodat. Nádhera," hodnotil z hlediště český krasobruslař Tomáš Verner a rukou ukazoval ke stropu: "Pljuščenko je o dvě třídy výš než ostatní. Lambiel je sice loňským mistrem světa, ale bruslí někde jinde."

Viděno čísly: Švýcar Stephane Lambiel získal o 16,46 bodu méně. "Jevgenij byl nejsilnější. Když ho chcete porazit, nemáte právo na sebemenší chybu," doznal.

Ve vyprodané hale se třepetaly francouzské trikolory, když vjel na led třetí z favoritů, domácí "Lord tance" Brian Joubert. Euforie vydržela 15 vteřin, než pád při čtverném toeloopu znamenal konec nadějí. "Stupidní chyba," mínil Francouz.

Obdobnými slovy kritizoval vlastní výkon i Tomáš Verner. Po zdařilém trojitém axelu jeho vabank hra ve stylu buď–anebo nevyšla. Ze sedmé příčky sestoupil na desátou. Poprvé v závodě se pokusil o čtverný toeloop, dotočil ho, ale padl.
"Přitom v tréninku jsem ho mrskal báječně," zpytoval svědomí. Poprvé zařadil do volné jízdy i druhý trojitý axel, také ten nevyšel. Ani rittberger. "To jsem nebyl já," divil se.

Zopakoval své nejlepší umístění z Budapešti 2004. Žádný jiný český muž za posledních 14 let tak vysoko nebyl, ovšem Verner netajil rozčarování: "Měl jsem větší ambice."

Pljuščenko vzal mobil, telefonoval do Petrohradu manželce a před fotoreportéry roztáhl pět prstů na znamení pátého evropského titulu. "Tenhle byl nejtvrdší," dodal.

Lyon viděl šampionát ruských hvězd. Popáté v řadě vyhrála sportovní dvojice Toťmjaninová–Marinin, posedmé v životě Irina Slucká a potřetí tanečníci Navková–Kostomarov. A všichni z nich možná naposledy.

Po olympiádě ukončí kariéru oba páry a zřejmě i Slucká. Pljuščenko, teprve třiadvacetiletý, přesto už od roku 1998 na evropské scéně, znovu zůstává tajuplný: "Ještě jsem se nerozhodl, co dál."

Verner: Asi mi vypnul mozek

Po operaci je opět desátý v Evropě, za svou volnou jízdu se však stydí. Výmluvy nehledá. "Předloni jsem byl z desátého místa v euforii. Teď jsem hodně zklamaný," říká Tomáš Verner. Třikrát jste upadl. Kdy se vám to stalo naposledy? "Nikdy. Nevzpomínám si. A štve mě to."

Navíc jste nezařadil plánovanou kombinaci. Proč?
Asi mi vypnul mozek, byl úplně ochromenej. Možná z toho tepla. Moje chyba.

Jste k sobě kritický...
... já po závodě vidím chyby. Nevidím to, co bylo dobře.

Přesto, vrátil jste se do elitní evropské desítky. Najdete na šampionátu i pozitiva?
Bylo určitě správné, že jsem poprvé zařadil všechny ty nejtěžší skoky, i když se zatím nepovedly. Rozhodčí mi pak říkali: Dobře, že jsi zpátky a že ses těch skoků nebál. Ono to půjde. Přece jen, byl to můj první velký závod po dvou letech.

Co si tedy odnesete do přípravy na Turín?
Přesvědčuju se: Teď už můžu být jen lepší. S fyzičkou na tom zle nejsem, na ledu jsem neumíral, síly mi zbyly až do konce. Takže hlavní úkol zní vyskákat ty skoky!

Jevgenij Pljuščenko se stal v Lyonu opět mistrem Evropy v krasobruslení.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze