Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plážoví volejbalisté Kubala s Benešem pronikají mezi světovou elitu

Petr Beneš | foto: FIVB

15 2009
Plážoví volejbalisté Přemysl Kubala a Petr Beneš pronikají mezi světovou špičku. "Ještě v ní ale zdaleka nejsme," upozornil Přemysl Kubala, blokař DHL Ostrava, který je z Frýdku Místku. "Několik silných týmů jsme však dokázali porazit." Mimo jiné Němce Klemperera s Korengem a Urbatzku s Matysikem či Rusy Kolodinského s Barsoukem.

Kubala si ale cení i výhry nad nově složenou německou dvojicí Uhmann - Windscheif. Tu minulý týden vyřadili v kvalifikaci turnaje Světové série ve švýcarském Gstaadu 2:1.

A byla to nesmírně cenná výhra, protože posunula českou dvojici do hlavní soutěže. "V tie-breaku jsme už prohrávali 9:13, ale otočili jsme ho na 16:14," řekl Kubala. "Uhmann je mistr Evropy a Windscheif světový šampion do 23 let."

V Gstaadu Přemysl Kubala s Petrem Benešem skončili devátí, když v osmifinále prohráli s mistry Evropy, Nizozemci Reinderem Nummerdorem a Richardem Schuilem 0:2 (-17, -8). "To už jsme toho měli dost, protože narozdíl od soupeřů jsme hráli dva těžké zápasy v kvalifikaci," upozornil Přemysl Kubala.

V základní skupině pak porazili Rusy Kolodinského s Barsoukem i Bízu s Rotreklem 2:0. K tomu pořádně potrápili třetí dvojici světového žebříčku Brazilce Ricarda a Emanuela. Prohráli 1:2 (18, -21, -10).

Brazilským mistrům světa a olympijským vítězům už podruhé v tomto roce podlehli tak těsným rozdílem, v polských Myslowicích to bylo 1:2 (-19, 17, -12). "Rozdíl je v tom, že oni nechybují, zatímco my jsme doplatili na nepřesnosti na nahrávce i v útoku," uvedl Kubala.

Česká dvojice letos na turnajích Světové a Evropské tour z 20 utkání vyhrála jedenáct. "Když jsme prohráli, tak většinou v tie-breaku," povzdechl si Přemysl Kubala. Tak volejbalisté ztratili hned pět utkání. "Až nám rozhodující sady začnou vycházet, tak to bude super."

Spoustu sil stojí Kubalu s Benešem kvalifikace, které ve Světové sérii musejí hrát, protože nemají dostatek bodů na hlavní soutěž. "Kvalifikační zápasy jsou navíc náročné i psychicky, protože se hraje vyřazovacím systémem, takže prohrajete a končíte," upozornil Přemysl Kubala, který letos s Benešem pokaždé v kvalifikaci uspěl.

Tu další rozehrají dnes v Moskvě. "Potřebovali bychom uhrát ještě asi dva výsledky jakominule v Gstaadu, abychom se příště kvalifikaci vyhnuli," podotkl Kubala.

Po turnaji ve Švýcarsku se česká dvojice posunula ze 42. na 26. místo letošního světového žebříčku. "Ten se ale nedá brát moc vážně, protože před námi jsou i některé slabší týmy, zatímco za námi pořádně silné," řekl Přemysl Kubala. "Spousta dvojic totiž nasbírá body i přes zimu, kdy na Světové sérii není tak velká konkurence."

Autor:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze