Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plavkyni je teprve čtrnáct. A už chystá se na La Manche

dálkové plavání, ilustrační foto | foto:  Michal Růžička, MAFRA

2 2009
Měsíčně naplave kolem 150 kilometrů, žádný problém jí nedělá ani lednová koupel v Labi. Každý den dře, aby se letos stala českou šampionkou v dálkovém plavání. A příští rok chce překonat kanál La Manche. Na tom všem by nebylo nic zajímavého, kdyby Lence Štěrbové nebylo jen čtrnáct let.

Studentka pardubického gymnázia by si dost možná na 34 kilometrů široký průliv troufla již nyní... ale nemůže, dokud nepřekročí hranici 16 let.

"Lence bude šestnáct 8. srpna 2010. Už o pár dní později bychom se chtěli o překonání La Manche pokusit," říká její otec Michal Štěrba, který na úspěšnou přeplavbu kanálu připravil již pět plavců.

Lenka Štěrbová je členkou klubu SC PA Pardubice, kde se připravuje pod vedením trenéra Tomáše Neterdy.

Role sparingpartnerky připadla její mamince Lence, která ještě vloni zvítězila v mistrovském maratonu na Lipenské přehradě, kde měla na patnáctikilometrové trati více než šestnáctiminutový náskok. Když si k tomu všemu připočteme, že dědeček Štěrbové byl nadšeným otužilcem, je jasné, že zvítězilo zrovna plavání.

"Naučila se to v pěti letech a když jí bylo deset, začala se specializovat na dálkové tratě," vzpomíná Michal Štěrba, který se myšlenkou na spojení La Manche + dcera začal intenzivně zabývat již před dvěma lety.

"O talentu nebylo žádných pochyb, ale příprava na kanál je poměrně dlouhodobá záležitost. Lenka ještě vloni plavala kolem 80 kilometrů měsíčně, letos jsme se dostali téměř ke 150 a příští rok to budeme muset vytáhnout ke dvoustovce." Počasí, proudy, zima, vlny: to je kvartet největších strašáků při zdolávání legendárního průlivu.

Štěrbová si může odškrtnout zimu, s tou nemá žádný problém: "Už když jí bylo deset, v lednu plavala s otužilci," pokračuje její otec.

Další tři bubáky lze ovlivnit pouze z malé části, spíš ale vůbec. Na vlny se pardubická plavecká rodina připravuje každý rok při chorvatském soustředění. "Moře je naprosto ideální, ale když fouká vítr, udělají se vysoké vlny i na Lipně nebo Seči," usmívá se trenér, který nemá velké obavy ani z nevyzpytatelných podmořských proudů.

Důvod? Najal si přece špičkového lodivoda: Reg Brickell na La Manche doprovázel již Lídu Jelínkovou v roce 1988 a zná každý metr trasy.
"Dobrý vůdce je strašně důležitá věc a Brickell je ten nejlepší, vždyť je zadaný na několik roků dopředu. Ale já mu zálohu tisíc liber poslal už předloni, a tak už s námi počítá," raduje se Štěrba.

Ani sebelepší lodivod však neodčaruje proudy: "Asi se jim opravdu nevyhneme. Ideální podmínky, které měla při svém rekordním pokusu Yvetta Hlaváčová, nastanou třeba jednou za dva roky. Když před třemi lety zaplavala pod sedm a půl hodiny, na kanálu jsem zrovna také byl a hladina byla úplně rovná," uvádí Štěrba, jemuž jde spíš o to, aby jeho dcera "The Channel" přeplavala než o rekordní čas.

I když: "Lenka je hodně rychlá a za rok na tom bude ještě o něco lépe. Když se sejdou dobré podmínky, mohli bychom se dočkat velmi rychlého času," uvažuje Štěrba, který náklady na jeden pokus překonat kanál odhaduje na čtvrt milionu korun: "Zatím jsme ještě nezačali shánět sponzory, ale třeba se někdo ozve." Nalákat potenciální mecenáše by ale mohl rekordní zápis.

Dosud nejmladším českým plavcem, jenž průliv zdolal, se předloni stal osmnáctiletý student českobudějovického gymnázia Filip Pytel.

Dokáže jej Lenka Štěrbová krátce po svých šestnáctých narozeninách napodobit?

Autor:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze