Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pátá na světě? To jsem dávno hodila za hlavu, říká Závadová před ME

Barbora Závadová | foto: Pavel NěmečekMAFRA

28 2015
Ve sbírce má evropský bronz z dlouhého bazénu z roku 2012, ale také několik umístění, kdy jí medaile utekla o fous. "Čtvrté místo z mistrovství Evropy v krátkém bazénu v roce 2011 mám před očima dodnes, na poslední obrátce jsem se skoro neodrazila. Třeba to teď vyjde," přemítá plavkyně Barbora Závadová před "krátkým" evropským šampionátem v Izraeli, který začíná ve středu.

A právě středa se může stát jejím velkým dnem - polohová čtyřstovka, její hlavní disciplína, v níž se na srpnovém světovém šampionátu v Kazani senzačním pátým místem postarala o nejlepší český výsledek, se totiž poplave hned v úvodu pětidenního víření paží a nohou v bazénu v Netanji.

„Snažím se to neřešit. Prostě přijít, odplavat a dát do toho všechno. Ale je pravda, že na na tuhle disciplínu se soustředím. Chci do finále a tam se děj vůle boží,“ říká mnohonásobná česká rekordmanka.

Reprezentanti přiletí do Izraele v pondělí večer a dvaadvacetiletá svěřenkyně trenéra Jaroslava Strnada věří, že si za jediný den stihne osahat bazén i všechno kolem. „Je to naknap, snad se stihnu rozkoukat. Aby člověk věděl, kam má jít na záchod, aby nebyl v rozpacích, že se nemá kde rozplavat, nebo že neví, kudy má jít,“ pokyvuje hlavou ostravská plavkyně.

Po úspěšné hlavní sezoně si dopřála třítýdenní volno, aby nabrala fyzické i psychické síly na přípravu na olympijský rok. Také proto měla poměrně málo času přichystat se na sezonu v krátkém bazénu.

Když se do očí derou slzy

Přípravu ale brala se vší vážností a vyzkoušela si i maximální zatížení. Při říjnových třídenních závodech Českého poháru v Plzni absolvovala celou řadu disciplín, což od rozplaveb až po finále znamenalo 36 startů ve všech stylech.

„Všichni říkali, že to není možné, ale chtěla jsem to zkusit. Odplavala jsem to, ale už to asi neudělám. Tři dny jsem byla skoro pořád ve vodě, za den jsem uplavala deset kilometrů. V sobotu jsem měla slzy na krajíčku, skoro jsem brečela, že už nechci. Ale dokončila jsem čtrnáctidenní práci a potom dostala volno. Vzpamatovávala jsem se z toho týden. Ale trenér říká, že jsem odolnější,“ pokyvuje hlavou.

Začátkem listopadu při závodech v Jihlavě špatně dohmátla a poranila si vazy v lokti. „Nemohla jsem tak trénovat ruce, přes týden jsem plavala jenom nohama. Ale už to skoro necítím, trénuju skoro normálně. Doufám, že za těch pár dní do odletu se to spraví úplně, moje cíle se nemění. Hlavou se mi honí myšlenky na medaili,“ přiznává závodnice, která poplave v Netanji i tři doplňkové disciplíny.

Pakliže bude i rekord, jenom dobře

Na zmínku, že soupeřky jistě dobře vědí o jejím pátém místě z letního mistrovství světa v Kazani, se jen pousměje. „Prosím vás, to jsem už dávno hodila za hlavu. Kdybych si pořád připomínala, že jsem byla pátá na světě, tak bych se nikam neposunula. Jakmile skončilo mistrovství světa, tak pro mě skončil rok. Ten příští bude zase o novém drilu,“ má jasno.

Věří, že i přes poranění lokte může uspět. „Natrénováno mám.“ Právě v Kazani překonala po čtyřech letech vlastní český rekord na polohové čtyřstovce. Teď myslí na podobný krok i v krátkém bazénu, neboť v úvodu zmíněné čtvrté místo ze zimní Evropy 2011 jí rovněž přineslo domácí rekord. „Myslím ale spíš na to, aby se ten závod povedl. A když bude i rekord, jenom dobře.“Najdete na iDNES.czmobilní verze