Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žahaly ji medúzy, byla dehydratovaná. I tak uplavala 126 kilometrů

Plavkyně Chloe McCardelová odpočívá po uplavání 126 kilometrů. | foto: AP

23 2014
Australanka Chloe McCardelová uplavala vzdálenost, proti které se překonání kanálu La Manche jeví jako malý výlet. Ve středu podstoupila 126 kilometrů dlouhé muka mezi dvěma ostrovy na Bahamách. Sama, naráz. Podle jejího týmu jde o nový světový rekord.

Žahaly ji medúzy. Vyčerpalo ji sluníčko. Byla dehydratovaná.

Přesto 29letá Chloe McCardelová dokázala, co si už dávno vytyčila za cíl. Ve středu v jednu ráno tamního času dorazila do cíle v Nassau. Překonala 126 kilometrů dlouhou vzdálenost mezi dvěma ostrovy. „Jsem ráda, že se mi to povedlo,“ vysoukala ze sebe.

Takovou vzdálenost ještě na otevřené vodě nikdo neurazil, alespoň dle tvrzení týmu australské plavkyně. Dosud prý držela rekord Penny Palfreyová, která před třemi lety urazil na Kajmanských ostrovech 112 kilometrů.

Federace plaveckých maratonců však upozorňuje, že rekord nejde určit tak jednoznačně. Jednak je potřeba přihlédnout k podmínkám, za kterých se plavby uskutečnily, jednak některé předchozí pokusy nejsou patřičně zdokumentovány.

Australská plavkyně Chloe McCardelová

Výkon rodačky z Melbourne budí každopádně údiv. Už loni se pokoušela o podobný kousek, chtěla jako první překonat Floridský průliv bez použití ochranné klece. Jenže tehdy ji medúza žahla natolik, že už nemohla pokračovat. „Cítila jsem, jako by mě plameny požíraly zevnitř,“ vykládala.

Na nynější pokus se chystala rok. A sama před startem tušila: „Je to šílené.“ Ani letos se „útoku“ medúz nevyhnula. Požahaly ji už po 13 hodinách. Přesto pokračovala dál. A po 42 hodinách dorazila do cíle.

„Byl to nejodvážnější počin, co jsem kdy viděl,“ rozplýval se její manžel Paul McQueeney. „Celou svou plaveckou kariéru se na toto chystala. Vybojovala si to.“

McCardelová už dříve dokázala leccos: sedmkrát přeplavala La Manche (přičemž dvakrát najednou tam a zpět) nebo udělala rekordních 60 kol na slavné australské pláži Bondi.

Nyní konečně dosáhla úspěchu, o kterém dlouho snila.

.

Autor:


Témata: plavání
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze