Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dítko je senzací bazénu. Je jí deset a už čeří hladinu mezi hvězdami

Mistrovství světa plaveckých sportů v Kazani - ilustrační foto | foto: Reuters

4 2015
Dost možná bude úplně poslední. Nejspíš si v Kazani zaplave jen dvakrát, až nastoupí do rozplaveb kraulové a motýlkové padesátky. Zcela jistě však Alzain Tareqová jedno NEJ na mistrovství světa plaveckých sportů přece jen získá - bude nejmladší účastnicí šampionátu v historii. Slečně z Bahrajnu je totiž jen 10 let!

Na občanku by ještě nárok neměla, na oslavu dospělosti si počká ještě déle, přesto už je sportovkyní na nejvyšší úrovni. Ve věku, kdy většinu jejích vrstevníků ještě rodiče rozmazlují, se Alzain prosazuje ve světě velkých.

V pátek poplave v kazaňském bazénu motýlka, den na to volným způsobem, už teď však říká: „Jsem trochu nervózní. Ale ten pocit, že jsem na mistrovství světa a že potkávám všechny plavecké hvězdy, je geniální.“

S každou si dělá fotku na památku, nadšená byla ze setkání s jihoafrickým svalovcem Chadem le Closem, viděla se s Američankou Missy Franklinovou. „A hodně obdivuju i Sarah Sjöströmovou ze Švédska,“ vyznala se mladičká plavkyně.

Samota bazénového plavce

Také mezi muži se zjevil jeden mladý zázrak - Ahnt Khaung Htut z Barmy, který se stal senzací nedělního programu, kde startoval na stovce prsa. Mnohým hvězdám se nepoštěstí to, co jemu, měl celý bazén pro sebe. Všichni už byli dávno v cíli, zatímco 12letý hoch teprve krájel metry druhé délky bazénu a časem 1:16,13 zaostal o skoro 18 sekund za nejlepším mužem rozplaveb. Htut přesto není plaveckým nováčkem, už v prosinci čeřil vodu na mistrovství světa v krátkém bazénu v Dauhá a na dvoustovce znak předvedl 58. čas z 59 účastníků.

A přestože toho reprezentantka Bahrajnu zatím moc nedokázala, je v Kazani velkou senzací. „Každý se jí ptá, co poplave, kolik je jí let,“ chlubil se otec Salem. „Jsem si jistý, že šampionát pro ni bude nezapomenutelným zážitkem.“

Aby se probila mezi nejlepší plavkyně světa, Alzain tvrdě trénovala dvakrát denně. „Jsem tak šťastná, že tu můžu být,“ libovala si nad velkou premiérou. Ve vodě se plácá od čtyř let pod dohledem svého táty, na závody jezdí od svých sedmi. „Takže zkušenosti má, tíha okamžiku na ni nedolehne,“ doufal otec.

Pravidla plavecké federace FINA na rozdíl od těch olympijských start tak mladých závodníků nezakazují a plavecké dítě, které miluje výzvy, plánuje na šampionátu svému věku navzdory předvádět velké věci na obou tratích. Na volné padesátce vyhlíží čas 34 sekund (světový rekord je 23,73 s), motýlkový závod chce zdolat pod 41 sekund (SR - 24,43).

„Jejím cílem je, aby nebyla poslední. A snad nebude,“ přál si Salem. „Podle mě je schopná už teď porazit pět soupeřek.“

To hlavní však je, aby reprezentantka ropné velmoci nastartovala svou mezinárodní kariéru, protože tu domácí zahájila už letos v dubnu. Na školní olympiádě řádila a na různých tratích posbírala čtyři zlaté medaile.

Kdo ví, třeba jich v budoucnu přidá ještě víc. A třeba nebudou už jen školní, ale opravdické, olympijské.

Autor:


Témata: plavání, Kazaň
Najdete na iDNES.czmobilní verze