Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec Svoboda se pohádal s trenérem Kyněrou. A odešel od něj

Kyněra a Svoboda před devíti lety. | foto: ČTK/Michal Doležal

5 2009
Ve veřejnou hádku, která nadobro rozdělila plavce Květoslava Svobodu a jeho dlouholetého trenéra Jiřího Kyněru, se proměnil jeden z nedávných plaveckých tréninků ve Znojmě. Konflikt vznikl kvůli údajné nedisciplinovanosti Svobody během tréninku.

Plavec se následně rozhodl, že ze znojemského oddílu odejde a dál bude trénovat už jen v Praze. Podle něj tím vyvrcholily dlouhodobé neshody mezi ním a trenérem české reprezentace Kyněrou. "Mrzí mě to, ale nakonec jsem asi udělal dobře," míní Svoboda.

Co vedlo k vašemu odchodu ze znojemského oddílu?
Byly to neshody s trenérem Jiřím Kyněrou. Netýkalo se to však jen poslední doby, ale nějak se to ve mně nahromadilo, až se vše uvolnilo na jednom z tréninků. Mrzí mě jen, že jsem musel odejít takhle. Po hádce jsem dostal od trenéra vyhazov z tréninku. To na mě bylo dost. Já jsem si také k němu dost dovolil, což nebylo dobré ani pro mě, ani pro něj. Především to ale bylo před dětmi na tréninku. Myslím, že bych si to neměl vůbec dovolit, a myslím, že by si to ale neměl dovolit ani trenér ke svému závodníkovi. Spolupracovali jsme spolu dlouho, sedmnáct let. Asi už to přerostlo do jakéhosi nefungování.

Kdy tedy skončíte s plaveckou praxí ve Znojmě?
Momentálně vlastně už trénuju v Praze. Ve Znojmě už nepůsobím, i když ještě jsem pod znojemským oddílem. Na mistrovství světa, které se odehraje na konci července, se ale již naplno připravuji v Praze.

Pod jakým klubem budete zapsán?
Trénuji na USK Praha v Podolí pod vedením bývalé reprezentační trenérky Jaroslavy Passerové. Ten přestup ale ještě není automatický, zatím jde o dočasné trénování.

Neexistuje nějaká cesta zpět do Znojma, třeba někdy v budoucnu?
Nepřeju si to a nemám důvod si to přát. Cítím to tak, že tady nejsem vítán. Vyhazovat z tréninků si nenechám líbit a raději budu trénovat tam, kde je o mě zájem a kde se o mě budou v pohodě starat.

Přestěhujete se tedy do Prahy?
Rád bych, už kvůli budoucnosti. Bude mi sedmadvacet let, už mě nečeká nijak výjimečně dlouhá kariéra, samozřejmě stále chci být profesionál a vrcholovému plavání se dál věnovat na sto procent. Do budoucna je ale pro mě Praha asi nejlepší variantou.

Závodní kariéru tedy neopouštíte...
Doufám, že závodit vydržím co nejdéle. Myslím, že poslední rok se mi podařil, hlavně díky měsíčnímu pobytu v Kanadě. Nyní se budu připravovat na mistrovství světa a uvidíme v dalších fázích roku. Od září bych se chtěl znovu podívat do Kanady.

A co další olympiáda?
Vážně o tom přemýšlím. Jsou to ještě tři roky, ale rád bych se na to vrhl.

Spolupráce s reprezentačním trenérem Jiřím Kyněrou, který povede přípravu plavců na olympiádu, tedy bude pokračovat dál?
Ano. Já neříkám, že problém je trenérský. Já to tak nemám, jen na určité věci je můj názor jiný, než má on.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze