Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec Svoboda porazil v závodě na pět kilometrů vytrvalce

Květoslav Svoboda | foto: Jiří Seidl, MF DNES

7 2009
Český krátký bazén patří Květoslavu Svobodovi. Na sobotní Ceně Krnovska v něm vytvořil šestý český rekord. Už dříve ho držel na tratích 200 metrů znak a kraul, na 400 metrů kraul a polohovka a 800 metrů kraul. Nově je rekordmanem i na 5 000 metrů časem 53:22,50 minuty.

Jan Pošmourný sice překonal svůj loňský český rekord, leč na Svobodu to nestačilo... "Se svým časem jsme spokojený, ale Květoš je už delší dobu v bazéně nejlepší," podotkl Pošmourný, který dva kilometry vedl.

Pod 55 minut se v Krnově ve finálovém závodě Českého poháru dálkových plavců dostali čtyři plavci. Spolu se Svobodou také Jan Pošmourný (53:30,50), Lukáš Grábl (53:45,30) a Rostislav Vítek (54:24,40). Všichni z brněnské Komety.

"To jsem ještě neviděl," prohlásil Zdeněk Tobiáš, trenér Komety Brno a někdejší reprezentační kouč. "Závod potvrdil, že české dálkové plavání jde nahoru, táhnou ho mladí," upozornil krnovský trenér Ivan Smolka.

Jak to, že Květoslav Svoboda, reprezentant v bazénovém plavání na tratích 200 až 800 metrů, porazil dálkové specialisty? "Jsou to sice vytrvalci, ale já jsem vyrůstal v krátkém bazénu," upozornil Svoboda. "Umím velmi dobře obrátky i výjezdy."

Jeho trenér Zdeněk Tobiáš upozornil, že Svoboda není sprinterem v¬tom pravém slova smyslu. Je spíše středotraťař a domluvili jsme se, že zkusíme více než jednu dvě disciplíny. Možná někoho překvapíme, když se vrátí třeba k dvoustovce znaku."

Co pro něj ten nynější znamená? "Jen to, že jsem porazil kamarády, protože s klukama hodně trénuji," usmál se Svoboda, který ze Znojma přešel do Komety Brno.

Nejlepší český dálkový plavec Rostislav Vítek, který bojoval i s virózou, tušil, že Svoboda rekord překoná. "Je vysoký, má cit pro vodu, ale na otevřené vodě by to dopadlo jinak, tam nemá takové zkušenosti," podotkl Vítek. Ten si zhruba o minutu zlepšil osobní rekord.

Závod žen vyhrála Silvie Rybářová z Komety Brno před krnovskou Hanou Křemenovou. "Poprvé jsem se v bazénu dostala pod hodinu," komentovala Rybářová svůj čas 58:42 minuty. "Mám trochu problém rozjet začátek. Pak jsem ale získala potřebné tempo a držela ho celou dobu."

Celkovými vítězi Českého poháru jsou Rostislav Vítek z Komety Brno mezi muži, Lenka Štěrbová z Pardubic mezi ženami a Bohemians Praha mezi družstvy.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze