Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavec Smolka vyspěl. Už se pere se světovou špičkou

Libor Smolka (v popředí) v souboji se světovou elitou. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

1 2010
Tři dny jen lehce plaval. Vyplavával se, jak říká. Ale nyní už zase trénuje a zítra ho na Lipně čeká závod Českého poháru na 10 kilometrů. To je pro pětadvacetiletého krnovského dálkového plavce Libora Smolku jen takový meziskok mezi mistrovstvím světa a Evropy.

Na červencovém světovém šampionátu v kanadském Robervalu potvrdil, že patří do světové špičky, když skončil desátý stejně jako před rokem v Římě.

Bylo těžké udržet se ve světové desítce?
Byl to stejně těžký závod jako ten loňský v Římě. Každá pětadvacítka je hrozně obtížná. A zase přišly obrovské vlny, v nichž jsme se dost natrápili.

Vlny jsou pro váš dlouhý záběr pořádný problém, že?
Neumím v nich plavat tak jako normálně, ale s tím se nedalo nic dělat. Bohužel.

Troufl byste si na klidné hladině ještě na lepší umístění?
Těžko říct.

Jak vlastně bojujete s vlnami? Co se s nimi dá dělat?
Nejlepší je se za někoho schovat a za někým se vyvézt, ale bohužel nikdo takový v závodě nebyl. Tahal jsem to sám a pak jsem na to doplatil, v závěru mi chyběla síla.

Libor Smolka v cíli. Deset kilometrů zvládl za bezmála dvě hodiny.

Čím to, že jste se rozhodl udávat tempo závodu? Znamená to, že jste závodnicky vyspěl?
Určitě jsem zas o krok dále než loni. Tehdy v Římě se pole hned při prvním trháku rozdělilo a já zůstal sám. Teď jsem se držel a staral se o tempo, ale nezvládl jsem závěrečné nástupy soupeřů.

Držel jste se 22 kilometrů. Co se pak stalo?
Přihnali se Američan Mayer s Italem Clerim, kteří chytili druhý dech, ale úžasný. Ti jeli fantasticky. A ještě se vzpamatoval Argentinec Daniel Blaum, jehož jsem si sedm kilometrů vezl za zády a ve finiši mě předjel.

V závěru se asi nedá taktizovat.
Pro mě taktizování končí ve chvíli, kdy se pole začne trhat, v té chvíli už musí člověk jet naplno, není čas polevit.

Čím jsou Mayer a Cleri výjimeční, když vyhráli s náskokem 1:10,9minuty před třetím Bulharem Petarem Stojčevem a o 6:51,9 minuty před vámi?
Výjimeční jsou v neuvěřitelném zrychlení, které dokážou nasadit. Na to reagovat je hrozně obtížné. A co jsem slyšel, tak měli úžasný finiš, je neuvěřitelné tak plavat po dvaceti pěti kilometrech.

Libor Smolka

Začátkem srpna vás čeká mistrovství Evropy na Balatonu. Jaká tam bude konkurence?
Evropa je jiná než svět. Na ní může startovat po třech plavcích z každé země, takže úroveň oproti mistrovství světa nebude rozhodně menší.

A zvládnete během dvou týdnů dalších pětadvacet kilometrů?
Zatím jsem nikdy dvě pětadvacítky během šestnácti dnů neplaval. Trochu se toho bojím, ale z Kanady jsem se nevrátil v nějakém dezolátním stavu, tak se snad z toho světa vyplavu a budu schopný znovu zaplavat dobře.

Zdá se, že vám roční příprava v Austrálii pořádně prospěla.
Bylo to vynikající. Užíval jsem si to. Podmínky byly úžasné. V polovině října se chci do Austrálie vrátit na dvouměsíční soustředění.

Celý rok tam už nebudete?
Ne, plánuji si dvouměsíční cykly, abych mohl dokončit vysokou školu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze