Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Phelps je jenom člověk, proč ho neporazit, hlásí hvězda Velké ceny Brna

Plavec Eugen Godsoe | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

18 2014
Čtyři starty, tři vítězství. Americký plavec Eugene Godsoe při Velké ceně Brna ukázal své umění. Díky němu sní o skalpu fenomenálního Michaela Phelpse a olympijské medaili.

Po 39 letech přilákali na svůj mítink amerického plavce, zároveň se však pořadatelé brněnské Velké ceny strachovali: „Až uvidí zázemí závodů, nemusí už nikdy přijet.“

Nejspíš to byly plané obavy. Eugene Godsoe, který se může pyšnit stříbrem z loňského mistrovství světa, si ze stísněného prostoru bazénu na Lesné nic nedělal. „Závodil jsem v Bolzanu, kde je to podobné. Jsem zvyklý se cítit pohodlně, mít hodně místa na rozplavání a rozcvičení, ale musíte umět závodit, i když se necítíte stoprocentně. Je to o tom, dostat ze sebe to nejlepší, ostatní jsou ve stejné pozici jako vy,“ prohlásil 26letý Američan.

A jak řekl, tak udělal. Při víkendovém klání byl nejlepší na 50 i 100 metrů znak, vyhrál rovněž závod na 50 metrů motýlkem. Pouze na stometrové polohovce mu prvenství uniklo. „Atmosféra byla perfektní,“ pochvaloval si. „Je to pro mě dobrý trénink před mistrovstvím světa v krátkém bazénu. Spoustu času jsem strávil přípravou doma a je pro mě dobré cestovat po světě a závodit. Potřebuju si vybudovat sebevědomí.“

Přilákat takhle zvučné jméno do Brna pomohly pořadatelům ze zdejší Komety osobní kontakty i dobré jméno jejich akce. „Jsem poctěn, že jsem dostal pozvánku. Je to soutěž s dlouhou historií a jsem rád, že jsem tady,“ pronesl Godsoe, který si v pátek rovněž zatrénoval s mladými brněnskými plavci.

Největšími soupeři jsou nejlepší přátelé, líčí Godsoe Jeho další závodní zastávkou bude světový šampionát v krátkém bazénu v katarském Dauhá. „Je to pro mě důležitá akce. Doufám, že mě naučí, jak závodit s Ryanem Lochtem a Michaelem Phelpsem,“ zmiňuje vítěz čtyř letošních světových pohárů americké superhvězdy.

Právě s nimi se musí měřit nejen ve světových, ale i domácích vodách. „Naše kvalifikace je ještě těžší než samotná olympiáda, protože je v ní obrovský tlak. Spousta věcí může vaše úsilí pokazit, navíc vašimi největšími soupeři jsou často vaši největší přátelé,“ přibližuje Godsoe. „Ale právě to nás dělá silnějšími. Když pak jedete na mistrovství světa nebo olympiádu, víte, že si to zasloužíte. A že máte na medaili.“

Právě tu by chtěl sympatický rodák ze Severní Karolíny vybojovat za dva roky v Riu. „Je jedno, jaká bude. Minulou olympiádu jsem zmeškal a tohle bude pravděpodobně můj poslední pokus. Medaile by znamenala ideální konec kariéry,“ plánuje Godsoe.

Ke splnění tohoto cíle však potřebuje porazit „supermany“ Lochteho a zejména Phelpse. Prvního z nich už loni zdolal, na skalp druhého stále čeká. „Věřím tomu. Bez toho Michaela porazit nemůžete,“ oznamuje. „Letos po svém návratu plaval dobře, ale několikrát prohrál. To ukazuje, že je jen člověk stejně jako my ostatní. Tak proč ho neporazit?“

Víkendová Velká cena však nebyla jen o Godsoeovi. Když předseda Komety Zdeněk Tobiáš dopředu tipoval, že padne 25 rekordů mítinku, trefil se dokonale. „Závody měly zásluhou vynikající zahraniční konkurence obrovskou kvalitu a splnily naše očekávání,“ radoval se Tobiáš.

K vidění byly mimo jiné dva české rekordy (Anna Kolářová na 50 metrů volný způsob a Pavel Janeček na 400 metrů polohově), čtyřmi výhrami se blýskl Maďar David Verrasztó, a dokonce pěti Slovenka Katarína Listopadová.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze