Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec Čech se opět chystá na La Manche

11 2006
Brno - Před dvěma lety pokořil kanál La Manche za 9 hodin a 45 minut a stal se nejmladším českým plavcem, který úžinu mezi Anglií a Francií zdolal. Na přelomu července a srpna se dvacetiletý plavec David Čech se pokusí o totéž, tentokrát však oběma směry. Stejný cíl ve stejném termínu má i Yvetta Hlaváčová.

"Hodně spoléhám na zkušeného lodivoda Rega Brickela, který mě dovedl k prvnímu úspěchu. O jeho kvalitách jsem se přesvědčil znovu před rokem, kdy jsem byl členem doprovodného týmu při přeplavbě Richarda Haana," řekl dvacetiletý Čech.

Myšlenka na překonání kanálu oběma směry ho napadla hned po prvním úspěšném pokusu.

Student prvního ročníku stavební fakulty VUT v Brně v současném zkouškovém období plave v tréninku čtyřicet až padesát kilometrů týdně.

Po dokončení studijních povinností se chystá v závěrečné přípravě plavat okolo osmdesáti kilometrů týdně. Na chladnou vodu si zvykal celou zimu, několikrát týdně se koupal v ledové vodě o teplotě pouhých 0,5 stupně Celsia.

"Fyzicky i psychicky bych se měl na tento výkon připravit dobře. Problém ale může nastat s počasím, což neovlivním. Musím pouze věřit, že bude optimální a umožní mi přeplavat kanál oběma směry," dodal Čech.

Společně s trenérem Jiřím Povolným nyní usilovně shání peníze, neboť pouze pronájem lodi přijde na 180 000 korun a předběžný rozpočet na celou akci se blíží půl milionu. "Snažím se co nejvíce minimalizovat náklady, část mého prvního pokusu hradili rodiče," poznamenal Čech.

Vedle překonání kanálu La Manche by Čech v budoucnu rád zasáhl i do Světového poháru dálkových plavců. Jak ale sám přiznal, zatím mu chybí potřebná rychlost k tomu, aby se uplatnil mezi elitou.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze