Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavci v Argentině bojovali se silným větrem a vlnami

Fanoušci se při samotném závodě u břehu i koukali a sledovali plavce i z vody. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

7 2010
Viedma (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Silný vítr hnal od pampy oblaka prachu. Pořádně foukalo. Na řece byly až metrové vlny. V náročných podmínkách se jel v sobotu v argentinské Viedmě další díl Světového poháru dálkových plavců. Tentokrát na 10 kilometrů.

A šlo o jeden z nejlépe dotovaných závodů, nejlepší plavci si rozdělili 20?000 amerických dolarů.

Vítězný Američan Francis Crippen, který byl v cíli v čase 1:50:57 hodiny, získal prémii 2 500 dolarů. Druhý byl Jihoafričan Chad Ho a třetí Bulhar Petar Stojčev.

V cíli byl první Američan Francis Grippen (vpravo) a Jihoafričan Chad Ho.

V cíli byl první Američan Francis Grippen (vpravo) a Jihoafričan Chad Ho.

A jak svou argentinskou misi zakončili čeští plavci?

Libor Smolka z TJ Krnov především zkoušel, jak na tom bude po vysilujícím maratonu na 57 kilometrů v Santa Fe, kde skončil šestý.

"Letos se cítím mnohem lépe než před rokem, kdy jsem po Santa Fe nedokončil Rosário," uvedl Libor Smolka. "Mohl jsem i normálně trénovat, ale hlavně jsem si před startem přál celých deset kilometrů bouchat s ostatníma." To se mu nepodařilo.

Libor Smolka v cíli. Deset kilometrů zvládl za bezmála dvě hodiny.

Libor Smolka v cíli. Deset kilometrů zvládl za bezmála dvě hodiny.

"Balík mi ujel, když jsme se poprvé otočili proti větru," povzdechl si Libor Smolka, který skončil dvanáctý. "Odvedl jsem maximum, i když to nedopadlo podle mých představ. Mám ale další zkušenost k dobru."

Smolka upozornil, že vítr rozfoukal řeku tak, že to ještě neviděl. "Mám dlouhé ruce, dlouhý záběr, takže v takové vodě jsem byl nulový."

Jeho oddílový kolega Michael Mrůzek po třetím kole, po sedmi a půl kilometru z vody vylezl. "Neměl jsem sílu, energii," povzdechl si Mrůzek, který od závodu v Rosariu bojoval se střevními problémy. "Čtrnáct dnů jsem byl nemocný, nemohl jsem pořádně jíst. Snad to příště bude lepší."

K tomu byl jednadvacetiletý Mrůzek v devatnáctičlenném startovním poli zdaleka nejmladší.

Hodinu před startem se nezasvěceným zdálo, že závody vůbec nebudou. Do poloviny řeky Negro, která je široká bezmála 500 metrů, byste došli, aniž byste si smočili kolena. Leč pak přišel příliv...

Michael Mrůzek se občerstvuje. Většina plavců pila iontové nápoje po každém ze čtyř kol, které na řece plavali.

Michael Mrůzek se občerstvuje. Většina plavců pila iontové nápoje po každém ze čtyř kol, které na řece plavali.

Rio Negro leží třicet kilometrů od Atlantického oceánu. A voda stoupala až zaplavila břehy obsypané fanoušky. "Když jsem řeku odpoledne viděl, byl jsem pořádně překvapený, jak je málo vody," přiznal Libor Smolka. "Ale nakonec bylo vody dost."

Obavy, že by při nízkém stavu řeky musel místy běžet, Libor Smolka neměl. "A ani by mi to nevadilo," usmál se.
Příliv byl pořádně nepříjemný.

"Řeka se chovala úplně jinak než jsem zvyklý," podotkl Michael Mrůzek. "Plavali jsme v přílivu, takže místo, abychom jeli po proudu, tak se voda vracela."

Přestože čeští plavci nestáli na stupních vítězů, byli i oni pro argentinské diváky hrdiny. "Bravo, bravissimo," křičeli lidé, když jednotliví závodníci vylézali z vody.

Autor:


Témata: plavání, Maraton
Najdete na iDNES.czmobilní verze