Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavci se po příletu z Irska usmívali

15 2003
Praha - Hodinu před pondělním polednem hostesky v hale ruzyňského letiště otevíraly jednu láhev šampaňského za druhým. Výprava plavců se zrovna vracela z mistrovství Evropy v Dublinu. "Jsem unavená, ale spokojená," rozdávala úsměvy Ilona Hlaváčková a v ruce držela nablýskané medaile - stříbrnou a zlatou.

Šestnáctičlenný český tým, oblečený v modrobílých mikinách, budil při pózování fotografům a kameramanům pozornost kolemjdoucích. Největší tradiční medailisté Hlaváčková se Svobodou. "Stříbrné a zlaté medaile z kvalitně obsazeného mistrovství Evropy si člověk musí vážit. Mám hroznou radost," řekla Hlaváčková.

"Hodně lidí říká, že špička je olympijský vítěz Van den Hoogenband, já a německý reprezentant Herbst. Já vybojoval druhé a třetí místo. Hoogenband byl skvělý, mně se povedlo zlepšit osobní výkon. I já musím být spokojený," prohlásil kraulař Květoslav Svoboda, jenž doplaval pro medaile na tratích 200 a 400 metrů.

Pro plavce se stal evropský šampionát před olympijskou sezonou vrcholem zimní sezony a ostrou prověrkou. "Jsem ráda, že jsme ji podstoupili. Doma sice pracujeme na koncentraci a dýchání, ale při velkých závodech je to složitější. V napjaté atmosféře jsem měla zase potíže," řekla Hlaváčková.

Na sto metrů znak jí porazila jen Němka Buschschulteová. "Necítila jsem se dobře, měla kolizi sama se sebou. Chtěla jsem mít závod rychle za sebou, v hlavě se mi honily myšlenky, že si zase málo věřím. Nejsem suverénní typ. Neumím se postavit a říct: Já jdu vyhrát a všichni si sedněte na zadek, protože je tady nějaká Hlaváčková. Jsem spíš zpátečnický typ, takhle vychovaná a těžko se s tím hýbá," uvedla šestadvacetiletá závodnice.

Její libůstkou je poloviční padesátimetrová trať. "Věřila jsem si, jsem rozený stoprocentní sprintér a vím, že jí umím. Nenechala jsem se znervóznit, nekoukala po soupeřkách a starala se jen sama o sebe. Byla v klidu. Vím, že kdyby šlo o vrchol sezony, předvedla bych ještě lepší výkon."

Padesátimetrová trať je oblíbená, stometrová zase olympijská. "Já nemám dilema. I na tomhle mistrovství jsem dokázala, že pokud zopakuje kvalitní výkon nebo se přiblížím osobnímu času z univerziády v Koreji, mohu se o umístění ve finále poprat. Nejraději vzpomínám na stovku v krátkém bazénu v Antverpách, kde se povedl evropský rekord," uvedla Hlaváčková, která má zlatých kovů z Evropy už pět. "První byly krásné, obhajoba těžká, teď cítím zadostiučinění, že se mi to povedlo."

Svoboda opět soupeřil s nizozemským rychlíkem Van den Hoogenbandem. "Jeho evropský rekord na dvoustovce 1:41,85 je hodně vysoko. A to jel, i jako na stometrové trati na světový rekord. Jen v konci trochu vytuhnul. Musím před ním smeknout, ale zároveň říct, že jsem mladší, mám před sebou spoustu tréninkových jednotek v budoucnu ho můžu porazit, to je mojí největší motivací," uvedl Květoslav Svoboda, který získal medaile na 200 a 400 metrů.

"Předvedl jsem, co ve mně je, zlepšil osobní výkon. Na čas jsem se díval hned po dohmatu. Splnili jsme cíl a teď vše bude směřovat k olympijským hrám. Čtyřstovku jsem mohl rozjet rychleji. Pokud budu zdravý, rád bych se soustředil na obě disciplíny. Evropská špička jde nahoru. Před rokem stačil čas 1:47,23 na finále, tentokrát by to bylo 23. místo."

Květoslav Svoboda (vlevo) a Ilona Hlaváčková ukazují po příletu z mistrovství Evropy v Dublinu vybojované medaile.

Ilona Hlaváčková s trenérem Milanem Moravcem po příletu z mistrovství Evropy v Dublinu. Česká reprezentantka získala zlatou a stříbrnou medaili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze