Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plavci se nemají bát slavných jmen

28 2006
Praha - Už nejen na zkušenou pojede omlazený český tým bazénových plavců na mistrovství Evropy do Budapešti. Od pondělí bude jedenáct reprezentantů měřit síly s absolutní špičkou, před kterou by se podle reprezentační trenérky Jaroslavy Passerové již nikomu neměla rozklepat kolena.

Přesto bude každé finále pro šest mužů a pět žen úspěchem. "Pro medaile nejedeme, to je jasné," řekla Passerová. "Ale rozhodně tam nechceme zametat. Tým je sice hodně mladý, ale plavci už mají určité zkušenosti z juniorských vrcholných soutěží, takže by se těch slavných jmen neměli bát," prohlásila trenérka českého výběru.

"Úspěchem pro nás bude každé finále a já věřím, že nebude jen jedno," dodala.

Plavci odjedou do Budapešti v sobotu. Po skončení kariéry jediné medailistky z minulého šampionátu v Madridu, vítězky na 50 metrů znak Ilony Hlaváčkové, tým povede Květoslav Svoboda.

Znojemský kraulař patřil před několika lety mezi velké naděje, vozil cenné kovy, ale už dva roky se trápí a stagnuje. "Když budu plavat na úrovni osobáků, mělo by to znamenat finále," prohlásil Svoboda.

Rozjetá bude Jana Pechanová, která má z dálkového plavání v Budapešti již dvě bronzové medaile a v bazénu ji čekají dvě nejdelší kraulařské tratě. I ona ale bude spokojena s účastí ve finále.

"Ta mě hodně potěšila, bude psychicky v pohodě. Ale aby nebyla přemotivovaná," varovala trenérka. "Každé přiblížení k medaili bychom samozřejmě uvítali, ale chce to osobáky a české rekordy," uvedla Passerová.

"Chtěla bych zaplavat časy jako na nedávném mistrovství republiky," uvedla v podobném duchu Pechanová.

Benjamínky týmu jsou osmnáctiletí Martina Moravčíková a Jan Smolík, nejzkušenějším je šestadvacetiletý Martin Verner.

Čeští reprezentanti nastoupí do 34 individuálních disciplín, muži poplavou i polohovou štafetu na 4x100 metrů a další týmovou soutěž 4x200 metrů volný způsob.

"Do té vkládám také velké naděje, mohla by být ve finále," věřila Passerová.

Limit na šampionát splnil i zkušený prsař Daniel Málek, který se však pro nízkou výkonnost cesty do Maďarska vzdal.

Renovovaný bazén v areálu Alfreda Hajose slibuje velkou podívanou, z absolutní evropské špičky nebude chybět takřka nikdo. Přihlášeni jsou plavci ze čtyřiceti zemí, kteří budou bojovat o 38 sad medailí.

Na startu bude osm olympijských vítězů, šestnáct mistrů světa a osmadvacet kontinentálních šampionů. Vrcholem by měl být souboj trojnásobného mistra Evropy Pietera van den Hoogenbanda z Nizozemska s olympijským vítězem Filippem Magninim z Itálie na kraulařské stovce.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze